Jazłowiecka: Przyszłość Platformy Obywatelskiej stoi pod wielkim znakiem zapytania

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Danuta Jazłowiecka
Danuta Jazłowiecka Sławomir Mielnik
Rozmowa z Danutą Jazłowiecką, opolską posłanką w Parlamencie Europejskim.

Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej, Elżbieta Bieńkowska komisarzem unijnym...
To olbrzymi prestiż dla Polski. Donalda Tuska uwielbiają chyba wszyscy europejscy politycy i głowy państw, bo potrafi wsłuchać się w argumenty i znaleźć odpowiednie rozwiązania na czas kryzysu i konfliktów. Jest więc teraz idealnym kandydatem do pokierowania Radą Europejską, choć uważam, że jeszcze bardziej jest on potrzebny Polsce. Znakomitym komisarzem będzie też minister Bieńkowska.

To zaskakujące, bo premier nie miał wysokich not w kraju, a i minister nie szczędzono krytyki...
To efekt tego, że nie doceniamy tego, co mamy. Dla Polaków jakakolwiek osoba z zagranicy jest cenniejsza niż nasz rodak. Tymczasem w PE przedstawiciele innych krajów gratulują nam tych nominacji. To sprawia, że czujemy się potrzebni Europie.

Jaka będzie nowa rola premiera?
Wielu mówi, że niewielka, ale myślę, że Donald Tusk nie pozwoli sobie na to. Jego zadaniem będzie integrowanie Europy podczas spotkań z głowami państw, ustalanie wspólnych strategii na zewnątrz.

Jak pani ocenia poziom języka angielskiego premiera?
Przesadzamy. Premier zna ten język, choć pewnie nie perfekcyjnie, ale tak samo było z przewodniczącym Buzkiem. Praktyka czyni mistrza.

Powstanie nowy rząd, kto się w nim znajdzie?
Wszystko wskazuje, że premierem będzie marszałek Kopacz, sądzę, że sobie poradzi. Sprawdziła się już w trudnych sytuacjach. Następca minister Bieńkowskiej będzie musiał równie konsekwentnie realizować plany wykorzystania unijnych dotacji, bo jeśli nie, to będziemy musieli je zwrócić. Myślę, że Rafał Trzaskowski poradzi sobie w ministerstwie transportu, a Marek Biernacki w MSW. Nie wiem, czy powinniśmy rezygnować z Mateusza Szczurka. Ma niestandardowe spojrzenie na finanse.

Co się stanie z PO po tych zmianach kadrowych?
To jest wielki znak zapytania.

Odchodzi lider, a dół gra na własną rękę , np. starosta krapkowicki startuje w wyborach pod swoim nazwiskiem...
Bywają sytuacje, gdy wsparcie partii jest pomocne, a czasami nie, choć PO wcześniej pomogła Maciejowi Sonikowi w wybiciu się. To normalne. Platforma ma teraz olbrzymią szansę, żeby złapać świeży oddech, a może stać się tak, że nie skorzysta z nowego rozdania i może przepaść w wyborach.

Najważniejsze wyzwania dla Europy?
Po pierwsze sprawa Ukrainy. Już dziś posłowie wielu krajów zaczynają protestować przeciwko sankcjom nakładanym na Rosję.Kolejne tematy - jak rozwiązać sprawy związane z zatrudnieniem, edukacją i budżetem. Już dziś wiadomo, że trudno będzie pospłacać wszystkie zobowiązania wobec krajów członkowskich, bo pieniędzy jest za mało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska