W Pielgrzymowicach odkryto hutę sprzed dwóch tysięcy lat

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Dr Artur Błażejewski i studentka z Berlina Belinda Luban nad jednym ze starożytnych pieców w Pielgrzymowicach.
Dr Artur Błażejewski i studentka z Berlina Belinda Luban nad jednym ze starożytnych pieców w Pielgrzymowicach. Jarosław Staśkiewicz
Archeolodzy z uniwersytetów w Berlinie i Wrocławiu odkrywają pozostałości po piecach, w których przed wiekami wytapiano żelazo.

Stanowiska archeologiczne znajdują się na polu w Pielgrzymowicach, kilka kilometrów od Wilkowa. Naukowcy odkrywają tam piece hutnicze, które mogą pochodzić z ostatnich stuleci przed naszą erą.

- Wcześniejsze badania wskazywały, że na tym obszarze powinny znajdować się stanowiska hutnicze związane z ludnością kultury zwanej przeworską - tłumaczy dr hab. Artur Błażejewski, dyrektor Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego. - To co wyróżniało tę kulturę, to bardzo rozwinięta produkcja żelaza, także na eksport.

Jak wyglądała ta produkcja? W dużym skrócie: wydobytą z ziemi rudę poddawano wstępnej obróbce i wkładano razem z węglem drzewnym do glinianego pieca, gdzie za pomocą zaawansowanej jak na tamte czasy technologii, uzyskiwano żelazo.

- W piecu mieściło się około pół tony rudy, a wytapiano około 40 kg żelaza. Prawdopodobnie cały ten teren był jedną wielką pracownią - mówi wrocławski archeolog, wskazując pole między Pielgrzymowicami a widocznym na horyzoncie wzgórzem. - A pracujący tu ludzie borykali się z dobrze znanymi i nam problemami, np. z dewastacją środowiska. Wydobywanie rudy wymagało olbrzymich odkrywek, do jej płukania musieli zużywać dużej ilości wody, a do wypalania - jeszcze więcej węgla drzewnego - trzebież lasów odbywała się więc na nieprawdopodobną skalę. Do tego dochodziły ciężkie warunki pracy, bez żadnych środków ochronnych.

Wkrótce berlińscy studenci pracujący w Pielgrzymowicach pod kierunkiem Enrico Lehnhardta zawiozą wydobyte próbki do swoich laboratoriów, by określić daty znaleziska. - Liczymy na potwierdzenie, że piece pochodzą z okresu przedrzymskiego - dodaje dr Błażejewski. - A takich stanowisk z tego okresu nie związanych z Celtami jest w Polsce i Europie Środkowej bardzo mało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska