Kędzierzyn-Koźle staje się miastem seniorów

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Piknik Seniora w Parku Pojednania. Od lewej siedzą: Elżbieta Szik, Genowefa i Stanisław Sikorscy, Karolina Kowalska, Joanna Derej oraz Irena Jackiewicz.
Piknik Seniora w Parku Pojednania. Od lewej siedzą: Elżbieta Szik, Genowefa i Stanisław Sikorscy, Karolina Kowalska, Joanna Derej oraz Irena Jackiewicz.
Już co piąty mieszkaniec ma ponad 60 lat. To na nich skupia się teraz uwaga.

Grubo ponad tysiąc osób przyszło w środę na Piknik Seniora, który zorganizowano w Parku Pojednania. Była darmowa grochówka, chleb ze smalcem i ogórkiem, stoły uginały się od ciężaru owoców.

- Dawno nigdzie nie wychodziłam. Przyszłam tutaj, bo liczyłam, że znajdę trochę rówieśników z którymi będzie można porozmawiać i pobawić. Nie myliłam się - uśmiecha się Krystyna Sawicka, 70-latka z osiedla Śródmieście. Pani Sawicka nie tylko posłuchała koncertów (m.in. Edyty Gepert), ale także wzięła udział w zabawie tanecznej.

- Nasze miasto się starzeje, już 20 procent mieszkańców to osoby w wieku "60 +“ - tłumaczy Danuta Ceglarek, dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Musimy teraz rozszerzać ofertę aktywizacji dla tych ludzi, żeby nie zostali sami w domach ze swoimi problemami i słabościami. Pracujemy nad tym, żeby jak najczęściej mogli brać udział w zajęciach, warsztatach, piknikach, itd.

W tym roku przewidziano rekordową ilość imprez dla babć i dziadków. Już odbyły się Dni Seniora, w listopadzie planowany jest integracyjny festiwal piosenki patriotycznej, w grudniu świąteczny konkurs zdobienia pierników. Powstaje także coraz więcej instytucji, które zapraszają seniorów na stałe zajęcia, m.in. edukacyjne. Od kilku lat w Kędzierzynie-Koźlu działa jeden uniwersytet trzeciego wieku, teraz powstanie drugi, pod nazwą Uniwersytet Trzeciego Wieku Ziemi Kozielskiej. Na razie jest około 30 chętnych. - Cały czas szukają kolejnych, którzy chcieliby miło i aktywnie spędzać z nami czas - mówi prezes stowarzyszenia Eugenia Brunagel. - Wykłady będą się odbywać w kozielskim domu kultury.

Rozwijają się także kędzierzyńsko-kozielskie chóry. Na letnim XVI Ogólnopolskim Festiwalu Polszczyzny i Pieśni Kresowej "Wielkie Bałakanie Żary 2014" chór "Echo Kresów" pod dyrekcją Adama Wołkowskiego wywalczył wszystkie pierwsze nagrody. 40 osobowa grupa poszukuje jednak sponsora , który pomógł by w realizacji nagrania promującego artystów.

Władze miasta przejmują obecnie budynek przy ul. Judyma gdzie obiecują zbudować hospicjum. To inwestycja o którą od lat proszą sami seniorzy. - Niewiele wskazuje na to, żeby miasto miało się jakoś odmładzać w przyszłych latach. Młodzi wyjeżdżają, a starsi żyją coraz dłużej - zauważa Elwira Kowalska (68 l.) z osiedla Pogorzelec. - Kędzierzyn-Koźle powoli staje się miastem seniorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska