Profesor Johannes de Cruczborg, czyli Jan z Kluczborka

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
- W tym miejscu, obok Kościoła Zbawiciela, była szkoła parafialna, w której uczył się pod koniec XIV wieku Jan z Kluczborka  - mówi Mirosław Gos, znawca dziejów Kluczborka.
- W tym miejscu, obok Kościoła Zbawiciela, była szkoła parafialna, w której uczył się pod koniec XIV wieku Jan z Kluczborka - mówi Mirosław Gos, znawca dziejów Kluczborka. Mirosław Dragon
Jan z Kluczborka był jednym z pierwszych doktorów teologii. Kształcił się w Pradze, wykładał na uczelni w Krakowie.

Jan z Kluczborka był jednym z pierwszych profesorów, którzy przybyli z Pragi do Krakowa, żeby na prośbę króla Władysława Jagiełły odnowić Akademię Krakowską, utworzoną w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego, ale na przełomie XIV i XV wieku nieco podupadłą.

Badacze podają różne daty urodzin kluczborskiego uczonego: 1355, 1360, a nawet 1370. Autor studium poświęconego Janowi z Kluczborka, Kazimierz Wójcik uważa, że uczony przyszedł na świat ok. 1370 roku .

Był synem kupca Hildebranda i młodszym bratem Macieja z Legnicy, który również był profesorem teologii na Akademii Krakowskiej i Uniwersytecie Praskiego.

Jan ukończył szkołę parafialną w Kluczborku i około roku 1386 udał się do Pragi na studia.

Co ciekawe, Kazimierz Wójcik podczas przeglądania archiwów odkrył, że pod koniec XIV wieku w Pradze studiowało dwóch Janów z Kluczborka.

Pierwszy z nich ukończył studia w roku 1380.

Natomiast bohater tego artykułu stopień bakałarza uzyskał we wrześniu 1389 roku. Miesiąc później, w październiku, jego starszy brat Maciej został dziekanem wydziału sztuk wyzwolonych (artium).

Stopień magistra Jan uzyskał dopiero osiem lat później, w 1397 roku. Nie wiadomo, czy było to spowodowane przerwą w studiach czy innymi przeszkodami.

W 1401 roku Jan z Kluczborka przybył z Pragi do Krakowa wraz z kilkoma innymi uczonymi. Zaprosił ich król Władysław Jagiełło, który chciał odnowić Studium Generalne na Akademii Krakowskiej, czyli dzisiejszym Uniwersytecie Jagiellońskim.

W 1406 roku bracia Piotr i Jan Szafrańcowie oddali część swojej wioski Trątnowice, aby "wybitny mistrz atrium Johannes Hildebrandi de Cruczborg" miał źródło utrzymania.

W szkole Chrystusa

W 1410 roku uczony z Kluczborka napisał, że "przechodzi ze szkoły Arystotelesa do szkoły Chrystusa". W tym samym roku został bakałarzem teologii i rozpoczął objaśnianie Biblii. Był jednym z pierwszych uczonych, którzy odbyli studia teologiczne w Krakowie.

W 1422 roku został kanonikiem kolegiaty św. Floriana w Krakowie, co dawało wysokie uposażenie. Rok później otrzymał insygnia doktorskie.

Był u szczytu kariery akademickiej i wtedy niespodziewanie, z niewiadomych względów odszedł z Akademii Krakowskiej.

Na kilka lat wrócił do rodzinnego Kluczborka, gdzie utworzył fundację na rzecz synów swojej siostry Urszuli Wyngarth.

Ostatnie lata życia spędził w klasztorze augustianów na Piasku we Wrocławiu, gdzie zmarł w 1436 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska