Z rachunkiem czy bez? Usługi bez podatku ciągle w modzie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
- Z rachunkiem czy bez? - z takim pytaniem mechanika spotkał się niemal każdy, kto musiał naprawiać samochód. I zwykle odpowiadamy, że bez, bo po prostu usługa jest wtedy tańsza.
- Z rachunkiem czy bez? - z takim pytaniem mechanika spotkał się niemal każdy, kto musiał naprawiać samochód. I zwykle odpowiadamy, że bez, bo po prostu usługa jest wtedy tańsza. sxc.hu
Korepetytorzy, opiekunki do dzieci, nawet mechanicy samochodowi są skłonni świadczyć usługi bez wystawiania rachunków. Około 19,5 proc. polskiego PKB w tym roku wytworzymy w szarej strefie.

Jan, opolanin udzielający korepetycji z angielskiego, do dziś pamięta zdziwiony wyraz twarzy pani w urzędzie skarbowym, gdzie zgłosił się, chcąc odprowadzić podatek od udzielonych prywatnie lekcji.

- Nie powiedziała tego, ale wyraźnie było widać, że traktuje mnie jak osobliwość - wspomina anglista.

Z ankiety na temat szarej strefy przeprowadzonej telefonicznie wśród przedstawicieli usługodawców przez portal rynekpracy.pl wynika, że nie tylko korepetytorzy nie są skłonni wystawiać rachunków.

Stronią od nich także fizjoterapeuci, nianie (tylko jedna odmówiła pracy bez umowy), większość fryzjerów, malarzy, połowa zapytanych przez portal hydraulików i mechaników samochodowych.

Przeczytaj też: Co czwarty Polak wybrałby pracę na czarno

19,5% polskiego PKB zostanie wytworzone w szarej strefie

- U mechaników cena usługi bez rachunku malała od 18 (tyle, ile wynosi podatek) do nawet 60 proc. - Co ciekawe, z rozmów z mechanikami wynikało, że godzą się oni na wykonanie usługi w szarej strefie, lecz za części samochodowe zawsze wystawiają fakturę - informuje Marta Kowalówka, która prowadziła ankietę.

Może to wynikać m.in. z faktu, że zakłady mechaniki pojazdowej kupują części zamienne na faktury VAT. Mogą się więc obawiać, że gdyby nie udokumentowali ich sprzedaży, ewentualna kontrola łatwo doszukałaby się różnic między stanem magazynu wynikającym z dokumentów a faktycznym.

Nie bez powodu więc urzędy skarbowe, prowadząc akcje kontroli paragonów, szczególnie koncentrują się na działalności handlowej, usługowej i gastronomicznej.

- W pierwszym półroczu br. podczas kontroli 2778 firm nałożono 209 mandatów na kwotę 66 138 zł, głównie za sprzedaż z pominięciem kasy, bez wydania paragonu czy przy wydaniu wadliwego - wylicza Agnieszka Jóźwin-Dalecka z Izby Skarbowej w Opolu.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Visa Europe oszacowały, że w tym roku około 19,5% polskiego PKB zostanie wytworzone w szarej strefie. Występuje we wszystkich krajach: wg Banku Światowego najmniejsza jest w Austrii - 8 proc., największa w Chorwacji - sięga 30 proc.

Opinia

Dr Tomasz Grzyb, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu

Świadczenie usług bez paragonu spotyka się w niektórych przypadkach z akceptacją społeczną z kilku powodów. Po pierwsze nie mamy przekonania, że wzięcie paragonu za takie usługi jak korepetycje coś zmieni. Dochodzenie praw w przypadku niezadowolenia z wykonanej usługi jest żmudne, bywa, że wiąże się z koniecznością prowadzenia sporu w sądzie. Wolimy więc zmienić osobę świadczącą usługę, niż czynić tyle zachodu. Poza tym nie mamy przekonania, że nasze pieniądze z podatków są wydawane dobrze przez państwo. Choćby ostatni przykład z logo Polski za milion złotych. Część z nas myśli więc, że jeśli ma płacić z własnej kieszeni za fanaberie rządu, to woli przeznaczyć te pieniądze na własne cele.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska