Szlachetna paczka: Dobro kiedyś do nas wróci

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Rolą wolontariuszy będzie określenie potrzeb wytypowanych do pomocy rodzin i poszukiwanie darczyńców, którzy zechcą pomóc w przygotowaniu świątecznych paczek.
Rolą wolontariuszy będzie określenie potrzeb wytypowanych do pomocy rodzin i poszukiwanie darczyńców, którzy zechcą pomóc w przygotowaniu świątecznych paczek. Archiwum
Tegoroczna edycja akcji skupiła 18 wolontariuszy. Za nimi pierwsze spotkanie.

Mają od 18 do 50 lat, są uczniami, studentami, nauczycielami. Łączy ich to, że chcą pomagać potrzebującym ubogim rodzinom z najbliższej okolicy. Postanowili przyłączyć się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka i przeprowadzić ją na terenie powiatu krapkowickiego.

Liderką akcji w powiecie jest Emilia Piechaczek, znana z wielu innych działań wolontariackich, m.in. festynów charytatywnych w Zdzieszowicach. 23-latka po studiach z dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Opolskim (szykuje się do obrony) kieruje się w życiu dewizą, że dobro kiedyś wróci, stąd jej zaangażowanie w Szlachetną Paczkę.

To akcja, w której wolontariusze szukają potrzebujących rodzin i ofiarodawców, którzy w grudniu (w tym roku 13 i 14), przed świętami Bożego Narodzenia, zechcą obdarować potrzebujących konkretnymi potrzebnymi w tych rodzinach rzeczami.

Emilia Piechaczek mówi, że zebranie wolontariuszy w powiecie nie było trudne. - Rozesłałam wieści wśród znajomych. Założyłam funpage`a na facebooku "Szlachetna Paczka Krapkowice", na którym zgłosiło się kilka osób - opowiada. Chętni musieli następnie wypełnić formularz na stronie internetowej akcji i spotkać się z liderką. Ich rolą będzie rozeznanie potrzeb wytypowanych do pomocy rodzin i poszukiwanie darczyńców, którzy zechcą spełnić te marzenia. - Na wstępnej liście mamy 55 rodzin z powiatu, które pomogła nam wybrać policja, ośrodek pomocy społecznej i znajomi. Chcemy pomóc ludziom nieroszczeniowym, w których życiu - mamy taką nadzieję - paczka będzie początkiem zmiany na lepsze - mówi Emilia Piechaczek.

W środę krapkowiccy wolontariusze mieli pierwsze spotkanie organizacyjne.
Szlachetna Paczka po raz pierwszy została zorganizowana w Krakowie w 2000 roku. Wtedy grupa studentów duszpasterstwa akademickiego prowadzona przez ks. Jacka Stryczka (dziś prezesa Stowarzyszenia Wiosna) obdarowała 30 ubogich rodzin. Projekt rozrósł się do ogólnopolskich rozmiarów. W ub.r. była organizowana w 508 miejscach, a 17 700 rodzin otrzymało podarunki warte ponad 33 tys. zł. Zaangażowanych w akcję było 617 tys. osób, a jedną paczkę przygotowywało średnio 30 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska