Prezydent RP nagrodził Elżbietę Wijas-Grocholską, opolską etnografkę

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Elżbieta Wijas-Grocholska
Elżbieta Wijas-Grocholska Archiwum
Elżbieta Wijas-Grocholska odbierze we wtorek w Pałacu Prezydenckim odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz ochrony polskiego krajobrazu. Etnografka i muzealniczka od ponad 30 lat bada i dokumentuje wiejską architekturę Opolszczyzny.

Elżbieta Wijas-Grocholska od pięciu lat zasiada w powołanym przez wojewodę opolskiego zespole ds. zachowania dziedzictwa kulturowego wsi i ochrony wiejskiego krajobrazu Opolszczyzny. Badaniu, dokumentowaniu i popularyzacji wiejskiej architektury naszego regionu poświęciła całe swoje zawodowe życie, pracując w Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Wsi Opolskiej (18 lat), gdzie kierowała Działem Architektury Ludowej.

W bierkowickim skansenie przygotowała 20 wystaw. Z sześciu zgłoszonych do konkursu na muzealne wydarzenie roku aż cztery zostały nagrodzone przez ministra kultury. Ostatnią Sybillę muzealniczka dostała w 2011 roku (wspólnie z Marceliną Jasińską) za wystawę o budynkach z czerwonej cegły.

Elżbieta Wijas-Grocholska na koncie ma 80 publikacji poświęconych architekturze opolskiej wsi, w tym dwie książki - o śląskich laubach i niezwykłych opolskich dachach. Od dwóch lat jest na emeryturze, ale wciąż pisze.

- Praca zawsze była moją wielką pasją i miłością. Cieszę się, że została tak wysoko oceniona - mówi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska