Żydzi w przedwojennym Opolu. Wystawa w Urzędzie Marszałkowskim

Redakcja
Część wystawy przygotowali uczniowie Zespołu Szkół TAK w Opolu.
Część wystawy przygotowali uczniowie Zespołu Szkół TAK w Opolu. Krzysztof Świderski
W holu Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Piastowskiej 14 otwarto wystawę pt. "Stacje odzyskanej obecności" poświęconą wybitnym Żydom dawnego Opola.

- Zapraszam wszystkich na duchowy spacer po ulicach miasta nad Odrą, którego wielokulturowości kres położyła polityka nazistowskich Niemiec - mówił dr Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu, które przygotowało ekspozycję.

Składają się na nią ułożone w 10 stacji plansze, zawierające fragmenty przechowywanych w archiwum dokumentów dotyczących dawnych, wybitnych opolan wyznania mojżeszowego i ich fotografie, a także zdjęcia i opisy związanych z nimi budynków. Niektóre przetrwały do dziś w prawie niezmienionej formie, inne bezpowrotnie wymazane zostały z mapy miasta.

Pierwsza ze stacji poświęcona jest "Starej" synagodze przy ul. Szpitalnej, w miejscu dzisiejszej siedziby oddziału TVP. Zbudowana została w 1942 roku, a w 1853 roku, gdy rabinem został Adolph Wiener, w Opolu powstała gmina żydowska.

Nabożeństwa w bożnicy odbywały się do 1897 roku, kiedy to zbudowano "Nową" synagogę w pobliżu dzisiejszego stawku przy ul. Barlickiego, prezentowaną na stacji nr 8. Jej pierwszym rabinem był dr Leo Baeck, wybitny teolog, nauczyciel i jeden z przywódców judaizmu liberalnego. Synagoga spłonęła doszczętnie w "noc kryształową" z 9 na 10 listopada 1938 r. To właśnie w Opolu rabin Baeck stworzył swoje dzieło życia, pracę pt. "Istota judaizmu".

Na wystawie zobaczyć można m.in. rozebrany w latach 70. ubiegłego stulecia Browar Pringsheima na pl. Kopernika (obecnie stoi tam centrum handlowe Solaris), czy nie istniejącą już kamienicę Emira Paszy, dziewiętnastowiecznego lekarza i podróżnika, który przeszedł na islam i miał wielki wpływ na rozwój ówczesnego Sudanu.

Część ekspozycji to plansze wykonane przez uczniów opolskiego Zespołu Szkół TAK im. Ireny Sendlerowej. Na podstawie uzyskanych w archiwum informacji dzieci zobrazowały życie Żydów w dawnym Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska