W Kluczborku będą nas leczyć na światowym poziomie

Redakcja
Zakładzie Rehabilitacji wykonuje się zabiegi w odpowiednio wyposażonych gabinetach do terapii indywidualnej i w sali do ćwiczeń grupowych.
Zakładzie Rehabilitacji wykonuje się zabiegi w odpowiednio wyposażonych gabinetach do terapii indywidualnej i w sali do ćwiczeń grupowych. Krzysztof Świderski
Spółka Vital Medical otworzy w styczniu 2015 roku szpital w Kluczborku na miarę XXI wieku, specjalizujący się w operacjach z zakresu neurochirurgii i ortopedii.

Szpital Vital Medic będzie posiadać, jedyny taki na Opolszczyźnie, ultranowoczesny blok operacyjny z trzema salami w pełni zintegrowanymi w zakresie centralnego zarządzania obrazami diagnostycznymi.

Zostanie on wyposażony m.in. w system neuronawigacji Medtronic, mikroskop neurochirurgiczny Zeiss Pentero, śródoperacyjne rtg (system O-ARM) oraz nowoczesny system endoskopowy SpineView i artroskop HD.

Infrastrukturę bloku operacyjnego dostarczył światowy lider w tym zakresie - Maquet. Sale wyposażone są w informatyczne konsole pielęgniarskie, dzięki którym nie jest już wymagane dodatkowe wypełnianie papierowej dokumentacji medycznej poza salą operacyjną.

Vital Medic uruchomi także pracownię diagnostyki obrazowej, która otrzyma najnowocześniejszy, także jedyny na Opolszczyźnie, 128-warstwowy tomograf komputerowy, rezonans magnetyczny i cyfrowy aparat rtg - dostarczony przez General Electric.

Szpital ma liczyć 42 łóżka na dwóch oddziałach: neurochirurgicznym i ortopedycznym. Pokoje będą głównie 1- i 2-osobowe o wysokim standardzie, każdy z osobną łazienką. Bedzie też posiadał 6-łóżkowy Oddział Intensywnej Terapii.

Do końca tego roku, jeszcze przed uruchomieniem szpitala Vital Medic, zostaną ponadto otwarte poradnie specjalistyczne: neurologiczna, neurochirurgiczna, rehabilitacyjna i chirurgii urazowo-ortopedycznej.

Należy przypomnieć, że od 1 lipca tego roku działa już w Vital Medic Zakład Rehabilitacji, który pracuje w oparciu o kontrakt z NFZ. Otrzymał go w zakresie: fizjoterapii ambulatoryjnej i dziennego oddziału rehabilitacji ogólnoustrojowej. Zakład prowadzi też usługi komercyjne. Korzystają z niego już nie tylko mieszkańcy Kluczborka -na zabiegi przyjeżdżają pacjenci z Opolszczyzny i nie tylko.

Oddział Neurochirurgiczny

Ma dysponować 16 łóżkami. Przewidziano też 4 stanowiska intensywnego nadzoru, dla pacjentów po operacjach.

- Aby osiągnąć sukces w tak wysublimowanej dziedzinie, jaką jest nowoczesna neurochirurgia konieczne jest współistnienie kilku niezmiernie ważnych i wzajemnie uzupełniających się czynników- podkreśla dr Tomasz Krzeszowiec, kandydat na ordynatora oddziału. Po pierwsze trzeba utalentowanych, ale i doskonale wykształconych, wyćwiczonych i zaangażowanych w swoją pracę ludzi. Po drugie potrzeba środków technicznych - bez nich nie ma nowoczesnej neurochirurgii - nie ma chyba drugiej specjalności medycznej tak wymagającej pod względem technologii medycznej.

Pod względem wyposażenia szpital kluczborski nie ustępuje wiodącym ośrodkom na świecie, więc ma wszelkie warunki do podjęcia konkurencji na trudnym polskim rynku medycznym. Zamierzamy opierać nasze stosunki z neurochirurgią opolską na zasadach konstruktywnej konkurencji, współpracy oraz wzajemnego uzupełniania swojego potencjału.

Trzon ekipy stanowić będą lekarze z Opola - w myśl zasady zerwania z obowiązującym w Polsce stereotypem przywiązania lekarza do ośrodka. Lekarz specjalista powinien operować tam, gdzie stwarza mu się lepsze warunki do leczenia danego typu schorzenia, co zwiększa bezpieczeństwo pacjenta. Jest kilka obszarów neurochirurgii, w których możemy uzupełnić szeroką ofertę WCM, ale także odciążyć macierzysty szpital.

W placówce kluczborskiej dostęp do bloku będzie dla neurochirurgów niczym nie ograniczony. Planujemy rozwój chirurgii kręgosłupa w zaniedbanej dotąd na Opolszczyźnie działce operacji korekcyjnych deformacji kręgosłupa, także dzięki temu, że w tak sprofilowanym ośrodku będą istniały bardzo dobre warunki do współpracy z ortopedami.

Stawiamy także na rozwój małoinwazyjnych technik operacyjnych. Trójwymiarowy podgląd radiologiczny to obecnie standard w operacjach na kręgosłupie, bardzo nam go dotąd brakowało. W Kluczborku dysponujemy czymś więcej: system O-ARM to właściwie rodzaj śródoperacyjnej tomografii komputerowej.

Gdy dodamy najnowocześniejszy endoskopowy tor wizyjny, to mamy wszystko co potrzebne do tak modnej ostatnio minimalnie inwazyjnej chirurgii kręgosłupa, po której pacjent jest gotowy do pracy nazajutrz po zabiegu.
Dzięki posiadanemu systemowi do neuromonitoringu pragniemy też postawić na onkologię rdzenia kręgowego.

Neurochirurgia opolska to w zakresie głowy przede wszystkim mikrochirurgia naczyniowa. W Kluczborku zatem należy postawić w zakresie chirurgii głowy na onkologię i neurochirurgię czynnościową. Deep brain stimulation (DBS), czyli głęboka stymulacja mózgu, to metoda lecznicza, która mimo kontraktowania w WCM osobną umową, nie jest realizowana ze względu na braki sprzętowe.

To obszar, który w ośrodku w Kluczborku niemal od ręki może zostać podjęty, gdyż szpital będzie dysponował odpowiednim zapleczem diagnostycznym w zakresie radiologii oraz wyposażenia bloku operacyjnego. Pamiętajmy, że to leczenie to metoda ostatniej szansy dla dziesiątek pacjentów z chorobą Parkinsona.

Neuroonkologia, to jedyny obszar w działalności neurochirurgicznej na Opolszczyźnie, w którym obserwujemy statystycznie istotną migrację pacjentów do ośrodków referencyjnych poza województwo.

Ten trend możemy łatwo zatrzymać definiując ośrodek w Kluczborku jako referencyjny do leczenia przypadków onkologicznych. Wyposażenie Bloku operacyjnego i zaplecze w zakresie opieki okołooperacyjnej w postaci bardzo nowoczesnego oddziału intensywnej opieki medycznej to gwarancja, że jesteśmy w stanie sprostać temu zadaniu.

Oddział Ortopedyczny

Zajmuje 21 łóżek na w dwuosobowych salach chorych z własnymi łazienkami na III kondygnacji budynku szpitala.

W oddziale leczeni będą pacjenci w każdym wieku ze schorzeniami narządu ruchu, a procedury wykonywane to przede wszystkim operacje w zakresie chorób i dysfunkcji kręgosłupa, endoprotezoplastyki stawów, artroskopii oraz chirurgii rekonstrukcyjnej - opisuje dr Sławomir Panek, specjalista ortopedii, kierownik Zespołu Poradni Specjalistycznych w szpitalu.

We współpracy z Oddziałem Rehabilitacji Dziennej szpitala prowadzone będzie usprawnianie ruchowe pacjentów, zapewniając kompleksowy proces leczenia. VitalMedic zapewnia także ciągłość procesu terapeutycznego poprzez szpitalną Poradnię Urazowo-Ortopedyczną.

Szpital wychodzi naprzeciw oczekiwaniom pacjentów z powiatów: kluczborskiego i ościennych, nie posiadających oddziału ortopedycznego. Jego oferta jest kierowana nie tylko do pacjentów całego województwa opolskiego, ale także do chorych województw wielkopolskiego oraz łódzkiego.

Zakład Rehabilitacji

Posiada nowocześnie wyposażone gabinety oraz wykwalifikowaną kadrę fizjoterapeutów, co umożliwia prowadzenie pełnej gamy zabiegów z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, masażu leczniczego i metod fizjoterapeutycznych - podkreśla dr Katarzyna Bogacz, specjalista fizjoterapii, kierownik Zakładu Rehabilitacji Vital Medic w Kluczborku.

Posiadamy nowoczesny sprzęt do fizykoterapii, umożliwiający prowadzenie m.in. terapii laserem wysokoenergetycznym, radialną falą uderzeniową, polem magnetycznym, a także stosowanie zabiegów z zakresu elektrolecznictwa, światłolecznictwa, hydroterapii, ciepłolecznictwa i krioterapii.

Wykonujemy zabiegi z zakresu kinezyterapii i masażu leczniczego. Usprawniamy chorych nowoczesnymi metodami fizjoterapeutycznymi m.in. z zakresu treningu funkcjonalnego, terapii manualnej, osteopatii, metod neurofizjologicznych i treningu sportowego.

- Umożliwiają one kompleksowe postępowanie terapeutyczne z oceną czynnościową pacjenta, w tym pełną diagnostyką biomechaniczną i funkcjonalną - tłumaczy dr Katarzyna Bogacz. - A także odpowiednią terapię z wykorzystaniem specjalistycznych technik, w tym trakcji, mobilizacji i manipulacji stawów, mobilizacji tkanek miękkich i tkanki nerwowej oraz odpowiedniego treningu i instruktażu kinezyterapeutycznego.

Jedną ze stosowanych metod leczenia jest także kinesioaping. Stosowane przez nas koncepcje neurofizjologiczne, w tym np. metoda PNF, umożliwiają kompleksowe oddziaływania terapeutyczne, co pozwala chorym na odzyskanie, bądź maksymalne usprawnienie utraconych funkcji - dodaje dr Bogacz. Podstawową zasadą postępowania, która obowiązuje w Zakładzie Rehabilitacji Vital Medic jest zawsze całościowe, holistyczne podejście do chorego.

Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii

Powstanie w nim 6 w pełni wyposażonych stanowisk do intensywnej terapii, wyposażonych w aparaturę na miarę XXI wieku. Oddział będzie spełniał ściśle wymagane kryteria,zarówno pod względem zatrudnionego personelu, jak i posiadanego sprzętu, które zostały wyznaczone przez ministra zdrowia w rozporządzeniu z 2013 roku. Ponadto zostaną urządzone i wyposażone w najwyższej klasy sprzęt dwie dodatkowe sale, które umożliwią, w razie potrzeby, pełną izolację chorych.

Na oddział będą kierowani pacjenci bezpośrednio z bloku operacyjnego,po przebytych zabiegach, którzy nie są wydolni oddechowo, czy krążeniowo i wymagają leczenia w warunkach intensywnej terapii. Ponadto będą na niego trafiać, zgodnie z profilem szpitala, osoby poszkodowane w wypadkach komunikacyjnych, po urazach, które doznały obrażeń w obrębie głowy i kręgosłupa.

Ordynatorem Oddziału Intensywnej Terapii w Szpitalu Vital Medic, będzie dr Ewa Trejnowska, która została też dyrektorem ds. medycznych w tej placówce. Pani doktor posiada ogromne doświadczenie w dziedzinie intensywnej terapii, które zdobyła, uczestnicząc m.in. w stażach w prestiżowych oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii za granicą - w Cleveland Clinic Foundation w Cleveland i Szpitalu Klinicznym w Maastricht.

Dr Trejnowska bierze także udział co roku, już od wielu lat, w warsztatach i wykładach na Sympozjum Medycyny Intensywnej i Ratunkowej w Brukseli, w Zjazdach Towarzystw Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Polsce oraz Europie. Przez ostatnie lata pracowała w WCM w Opolu.

- Jako lekarza zajmującego się antybiotykoterapią zakażeń szpitalnych, zainteresowała mnie unikalna możliwość wdrożenia zasad zapobiegania zakażeniom w nowym, oddanym do użytku szpitalu, na zupełnie nowych oddziałach, na których dopiero pojawią się pierwsi pacjenci - mówi dr Ewa Trejnowska. - Takie środowisko jest wolne od zakażeń, związanych z ochroną zdrowia, co pozwoli na wnikliwą analizę powstawania i szerzenia się dróg zakażeń szpitalnych i może być w mojej pracy cennym doświadczeniem.

Kolejnym obszarem zainteresowań zawodowych pani ordynator, istotnym dla pacjentów, a nieraz pomijanym, jest leczenie bólu pooperacyjnego, na co chce położyć również nacisk w Szpitalu Vital Medic .

- Jeśli ktoś mnie pyta, czy szpital może rzeczywiście być "szpitalem bez bólu", odpowiadam twierdząco - dodaje Ewa Trejnowska. - Wymaga to wdrożenia nowoczesnych technik leczenia bólu pooperacyjnego oraz wprowadzenia ścisłego nadzoru pielęgniarskiego i lekarskiego nad pacjentem w okresie pooperacyjnym. Warto to robić, gdyż ból nie służy rekonwalescencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska