PMWSZ. Jest nowy rok akademicki. Są nowe prorektorki

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Dr Krystyna Brzozowska i dr n. med. Magdalena Golachowska-Poleszczuk podczas inauguracji roku akademickiego.
Dr Krystyna Brzozowska i dr n. med. Magdalena Golachowska-Poleszczuk podczas inauguracji roku akademickiego. Paweł Stauffer
Dr Krystyna Brzozowska odpowiada za sprawy studenckie, a dr n. med. Magdalena Golachowska-Poleszczuk - za naukę i dydaktykę.

W składzie władz Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej doszło od nowego roku akademickiego do sporych zmian. - Jedna z dotychczasowych pań prorektor została odwołana, a druga zrezygnowała z powodów zdrowotnych - wyjaśnia dr Tomasz Halski, rektor uczelni.

Ich obowiązki przejęły dr Krystyna Brzozowska - na stanowisku prorektora ds. studenckich i dr n. med. Magdalena Golachowska-Poleszczuk na stanowisku prorektora ds. naukowo-dydaktycznych .

- Stoją przed nimi duże wyzwania, szczególnie w zakresie rozwoju działalności naukowej - chcemy nie tylko utrzymać wysoki poziom, ale też prowadzić badania naukowe i publikować ciekawe prace - zapowiada rektor.

Krystyna Brzozowska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii i antropologii kultury, a tytuł zdobyła na uniwersytecie w Poznaniu. Pracowała wcześniej na PO i UO oraz w prywatnych firmach. Od dwóch lat jest związana z PMWSZ w Opolu.

- Mam doświadczenie w pracy z młodzieżą. Chciałabym pomóc szczególnie naszym studentom pierwszych lat w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości, ale też jeszcze mocnej zaangażować wszystkich studentów w dodatkową działalność m.in. wolontariacką, artystyczną, sportową. Przed laty działał na uczelni kabaret. Czemu nie wrócić do tej tradycji - pyta dr Brzozowska.

Nowa prorektor ds. studenckich mieszka w Opolu. Ma dwóch synów. Interesuje się zdrowym stylem życia, jeździ na nartach, rowerze, konno i biega.

Dr n. med. Magdalena Golachowska-Poleszczuk pochodzi z Wrocławia, gdzie studiowała biotechnologię na Uniwersytecie Wrocławskim, a doktorat z zaburzeń wchłaniania jelitowego u noworodków broniła w Uniwersyteckim Centrum Medycznym w Groningen w Holandii.

- Trafiłam tam w ramach programu Erasmus i otrzymałam ofertę zrobienia doktoratu. Wiem, jak wygląda praca naukowca za granicą i chciałabym wprowadzić pewne rozwiązania także u nas - deklaruje pani prorektor. - Na przykład w Holandii studenci większość podstawowych informacji przyswajają samodzielnie w domach, a spotkania z wykładowcami są okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń, rozmów o konkretnych przypadkach - mówi i zapowiada, że mocny akcent postawi także właśnie na współpracę międzynarodową uczelni.

Prorektor ds. naukowo-dydaktycznych podkreśla, że zależy jej również na prowadzeniu na uczelni badań powiązanych z praktyką. - Na podstawie wyników moich badań doktoranckich powstało narzędzie diagnostyczne wprowadzone do szpitali w Holandii, pozwalające na wczesne rozpoznanie choroby, co niejednokrotnie ratowało życie dziecka - opowiada Magdalena Golachowska-Poleszczuk.

Pani prorektor pochodzi z Wrocławia, z rodziny akademickiej. Interesuje się wszystkimi aspektami związanymi ze zdrowiem, a wiedzę tę przekuwa w praktykę: prowadzi poradnię dietetyczną, wygłasza wykłady, szkoli innych specjalistów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska