Opolanie uhonorowani Nagrodą im. Karola Miarki

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Opolscy laureaci Nagrody im. Karola Miarki (od lewej): Roman Sękowski, ks. Andrzej Hanich i Bogusław Szybkowski.
Opolscy laureaci Nagrody im. Karola Miarki (od lewej): Roman Sękowski, ks. Andrzej Hanich i Bogusław Szybkowski. UMWO
Ks. Andrzej Hanich, Roman Sękowski i Bogusław Szybkowski odebrali dziś w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Nagrody im. Karola Miarki. Przyznawana od 30 lat nagroda, docenia ludzi, którzy upowszechniając kulturę i naukę na Śląsku, nawiązują w swej działalności do idei realizowanych przez jej patrona.

Ks. dr hab. Andrzej Hanich - historyk, publicysta, duszpasterz. Przez 25 lat był sekretarzem biskupa opolskiego, abpa Alfonsa Nossola, a przez kolejnych 10 lat pierwszym dyrektorem i zarazem twórcą opolskiego radia diecezjalnego. Od 2007 jest proboszczem Parafii św. Jerzego w Prószkowie. Jego dorobek publikacyjny (115 prac) obejmuje głównie kościelną problematykę pastoralno-teologiczną, zagadnienia historyczne z okresu międzywojennego i II wojny światowej na Górnym Śląsku, w tym dotyczące dziejów Kościoła na Śląsku Opolskim, zarówno w okresie przedwojennym, w latach II wojny światowej, jak i w okresie PRL-u; sanktuaria śląskie, nazewnictwo miejscowości na Opolszczyźnie w XX wieku oraz , życie Kresowian osiedlonych na Opolszczyźnie po 1945 roku.

Roman Sękowski - historyk, bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner. Przez 33 lata pracował w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Kierując nią przez dwie dekady systematycznie gromadził śląski księgozbiór regionalny. Na aukcjach i od osób prywatnych kupował silesiana i zbiory specjalne, dotyczące Śląska i Opolszczyzny. Kiedy biblioteka w 1965 przejęła zrujnowany zamek w Rogowie Opolskim, poświęcił się jego renowacji, wyposażeniu wnętrz oraz przeniesieniu najcenniejszych zabytkowych zbiorów. Przez 20 lat uczył opolskich bibliotekarzy historii książki i bibliotek w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim. Jest autorem 10-tomowego dzieła "Herbarz szlachty śląskiej", a także serii "Studia i teksty źródłowe z dziejów księstw opolskiego i raciborskiego".
Bogusław Szybkowski - kolekcjoner filatelista, fotograf. Z zamiłowania kolekcjonerskie łączy z pasją fotograficzną. Z tej pasji wyrosła jego fascynacja historią fotografii i umiejętność "czytania" zdjęć. Obecnie jest jednym z najwybitniejszych znawców śląskiej fotografii i filokartystyki oraz cenionym wydawcą. W założonym 20 lat temu Wydawnictwie MS wydał ponad 150 albumów i książek, 26 reprintów starych map, kilkaset rodzajów pocztówek, folderów, zaproszeń i druków ulotnych. Jest redaktorem ok. 60 książek i albumów oraz autorem "Rejencji opolskiej na dawnej pocztówce", "Katalogu monet" oraz "Historii fotografii w Brzegu 1843-1944". Wyjątkową pozycją wydawniczą jest album Gerharda Torza "Die Zeit des Plebiszits in Oberschlesien 1920-1922" wyróżniony 20 medalami.

Od kilkunastu lat uroczystość wręczenia Nagrody im. Karola Miarki organizowana jest wspólnie przez marszałków województw opolskiego i śląskiego. Laureatami nagrody są m.in. prof. Dorota Simonides, abp Alfons Nossol, prof. Stanisław S. Nicieja.

Wyróżnienie wręczane jest w rocznicę urodzin patrona. Karol Miarka (1825-1882) był wybitnym polskim działaczem narodowym na Górnym Śląsku. Pracował jako organista i nauczyciel, angażując się w obronę polskich dzieci przed germanizacją. Był prześladowany przez władze niemieckie za działania na rzecz umocnienia polskiej tożsamości narodowej i podniesienia poziomu oświaty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska