Debata kandydatów na burmistrza Kluczborka - część 4. Czy gminę stać na kino i nowy basen

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk.
Kandydaci na burmistrza Kluczborka. Od lewej: Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk. Mirosław Dragon
Zaprosiliśmy trzech kandydatów na burmistrza Kluczborka na debatę. Tomasz Białaszczyk, Jarosław Kielar i Piotr Włodarczyk powiedzieli, jakie są ich pomysły na rządzenie gminą. Oto czwarta część debaty.

Rozpoczął się remont kina Bajka, który pochłonie kilka milionów złotych. Tuż obok jest Kluczborski Dom Kultury i hala sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji. Czy gminę stać będzie na utrzymywanie 3 takich obiektów tuż obok siebie?

Tomasz Białaszczyk (PSL): Zwróćmy uwagę na zadłużenie gminy, wynoszące 50 mln zł. Jeżeli kolejny obiekt, czyli kino, docelowo byłby gminny, stanowiłby dodatkowe bardzo duże obciążenie dla budżetu. Nie wiem czy władze gminy przemyślały ten krok z ekonomicznego punktu widzenia.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Remont kina jest odpowiedzią na społeczne potrzeby i będzie doskonałym uzupełnieniem oferty kulturalnej w mieście, tym bardziej że nie będzie to tylko kino ale również sala koncertowa. Gminę będzie stać na utrzymanie tego obiektu.

Piotr Włodarczyk (PiS): Moim zdaniem lokalizacja 3 obiektów obok siebie nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o ich finansowanie. Natomiast zastanowić się należy, jakie funkcje będą spełniać te obiekty. Przy założeniu, że Dom Kultury będzie bazą szkoleniowo-warsztatową, OSiR sportowo-estradową a kino filmowo-teatralno-konferencyjną będą się nawzajem uzupełniały.
Inwestycja ta to jednorazowy wydatek, dopiero zatrudnienie nowych osób to wydatek stały z budżetu, jak np. w Kampusie. Moim zdaniem po remoncie kina należałoby połączyć wymienione jednostki i stworzyć np. Miejski Ośrodek Kultury Sporu i Rekreacji z dyrektorem, który zarządzałby tymi 3 budynkami, bez zwiększania zatrudnienia. Ja potrafiłbym to zrealizować.
Nie udało się dotychczas wyremontować krytej pływalni. Mieszkańcy Kluczborka narzekają, że obiekt jest przestarzały i chcieliby obiektu na miarę Oleskiej Laguny, żeby nie musieć dojeżdżać do sąsiedniego powiatu. Czy gmina powinna zbudować nową krytą pływalnię?

Tomasz Białaszczyk (PSL): Myślę, że Oleska Laguna nie powinna być wzorcem. Kluczborska pływalnia powinna zostać rozbudowana i nowocześniejsza, zgodnie z potrzebami mieszkańców gminy i powiatu.

Jarosław Kielar (Ziemia Kluczborska): Obserwujemy u mieszkańców tendencję do prowadzenia zdrowego trybu życia i dbania o swoją kondycję fizyczną. Dlatego planujemy poprawienie warunków panujących obecnie na pływalni poprzez jej modernizację istniejącej części oraz rozbudowę o część rekreacyjną.

Piotr Włodarczyk (PiS): Uważam, że gmina powinna albo gruntownie przebudować obecną, albo wybudować nową pływalnię. W wielu miastach polski powstały aquaparki wybudowane przez inwestorów, do których gmina nie dołożyła ani złotówki. Wystarczy tylko do tych firm dotrzeć i zapewnić odpowiednią lokalizację - trzeba tylko chcieć. A ja chcę.

- Oburzenie wśród mieszkańców wywołały niektóre konkursy na stanowiska w gminie. Czy Kluczbork to przejrzysta gmina?
- W ciągu 4 lat z miasta ubyło tysiąc mieszańców. Jaka zaradzić wyludnianiu się gminy?
- Jaka będzie pierwsza decyzja, gdyby w wyborach 16 listopada został pan burmistrzem?
Przeczytaj całą debatę w piątek (14 listopada) w tygodniku "NTO Olesno-Kluczbork" - bezpłatnym dodatku do papierowego wydania "Nowej Trybuny Opolskiej" - lub kup e-wydanie NTO.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska