Opolskie Centrum Onkologii uruchomiło dziś Pracownię Rezonansu Magnetycznego

Redakcja
Technik elektroradiologii Grzegorz Wolny będzie obsługiwał rezonans.
Technik elektroradiologii Grzegorz Wolny będzie obsługiwał rezonans. Sławomir Mielnik
Została ona wyposażona w supernowoczesny rezonans, który służy m.in. do badania piersi. To jedyne urządzenie w placówce publicznej na Opolszczyźnie, umożliwiające tego typu diagnostykę.

Rezonans magnetyczny kosztował blisko 5 mln zł, z czego 85 proc. pokryło Ministerstwo Zdrowia, resztę OCO. Specjalnie dla tego urządzenia powstał pawilon, którego budowa trwała 9 miesięcy. Kosztował 2 mln zł i w całości sfinansowało go Opolskie Centrum Onkologii. Pracownia jest elegancka, kolorowa, urządzona w sposób przyjazny dla zarówno dla pacjentów, jak i personelu. Ciekawie wygląda np. poczekalnia, z częściowo oszklonym sufitem.

Supernowoczesny aparat powiększa możliwości diagnostyczne u kobiet, u których podejrzewa się raka piersi. Posiada on np.przystawkę mammotomiczną, pozwalającą na pobieranie wycinków. Posłuży też do badania pacjentek, które przeszły leczenie oszczędzające i mają w piersiach jakieś zmiany, a także u kobiet po rekonstrukcjach piersi. Umożliwi również profilaktyczne badanie piersi u tych pań, które powiększyły sobie biust z przyczyn estetycznych.

Oficjalnie pracownia została otwarta dzisiaj, ale na przełomie września i października zaczęto już w niej przeprowadzać pierwsze ćwiczenia i badania.

- Wykonaliśmy już m.in. 50 badań piersi u kobiet, które są obciążone skłonnością do dziedziczenia nowotworów w genie BRCA1 i BRCA2 - wyjaśnia dr Bożena Widz, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej OCO. - Mamy specjalny kontrakt z Ministerstwa Zdrowia na przeprowadzenie 100 takich badań w tym roku. Na inne na razie kontraktu nie posiadamy.

Opolskie Centrum Onkologii liczy jednak na to, że od 1 stycznia, wraz z wejściem w życie tzw. pakietu onkologicznego, będzie mogło korzystać z rezonansu bez ograniczeń i NFZ mu za to zapłaci.

Możliwości rezonansu są bowiem nieograniczone. - Będzie on też wykorzystywany do diagnostyki jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej, w tym trzustki, która jest bardzo trudnym narządem do oceny - podkreśla dr Wojciech Redelbach, dyrektor OCO. - Jak również - nerek, nadnercza, ośrodkowego układu nerwowego i rdzenia kręgowego. Urządzenie to posłuży do planowania leczenia z zakresu radioterapii.

Opolskie Centrum Onkologii było do tej pory jedynym tego typu ośrodkiem, który takiego urządzenia nie miał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska