Strzeleccy starostowie znani i mniej znani

Ze zbiorów P. Smykały
Dawny budynek starostwa mieścił się przy ul. Krakowskiej tuż obok dzisiejszego liceum. Był to pokaźny gmach z charakterystycznymi, ozdobnymi wieżyczkami.
Dawny budynek starostwa mieścił się przy ul. Krakowskiej tuż obok dzisiejszego liceum. Był to pokaźny gmach z charakterystycznymi, ozdobnymi wieżyczkami. Ze zbiorów P. Smykały
W latach 1883-1945 powiatem strzeleckim rządziło aż 9 różnych starostów. Ale połowę tego okresu przypada na rządy Wiktora von Altena, którego mieszkańcy nazwali "małym królem".

Wiktor von Alten był najdłużej urzędującym starostą w powiecie strzeleckim. Rządził aż 34 lata - od 1883 do 1917. Był typowym pruskim urzędnikiem, który wykonywał swoje obowiązki bardzo pieczołowicie. Zyskał przez to szacunek u mieszkańców, którzy żartobliwie nazywali go "małym królem".

Siedziba starostwa w czasie rządów von Altena znajdowała się przy dzisiejszej ulicy Krakowskiej, na miejscu dawnego kina Pionier. Był to pokaźny gmach, który liczył trzy kondygnacje i miał wysokie poddasze. Na szczycie piętrzyły się liczne wieżyczki, które ozdabiały cały budynek. Wiktor von Alten urzędował tam aż do lutego 1917 roku. Zmarł na skutek zapalenia płuc - choroby nabawił się natomiast podczas srogich mrozów.

Najwięcej mieszkańcy ziemi strzeleckiej zawdzięczają dwóm starostom: Alfredowi Grospietschowi i Clemensowi Weberowi. Pierwszy urzędował w bardzo trudnych czasach. Niemcy przegrały wojnę w 1918 roku, plebiscyt na Górnym Śląsku, III powstanie śląskie w 1921 roku oraz referendum górnośląskie w 1922 roku w sprawie oddzielenia prowincji górnośląskiej od Prus. Mieszkańcy zdecydowali, że Śląsk ma być prowincją, a nie samodzielnym landem.

Mimo tego Grospietsch robił swoje: utworzył bank komunalny i szkołę rolniczą. Za jego czasów wybudowano w okolicy wiele domów mieszkalnych. Bardzo mocno zabiegał, by zelektryfikować powiat.

Został usunięty ze stanowiska w 1926 roku z powodu krytycznych wypowiedzi pod adresem prowincji Śląskiej. Starosta został przeniesiony do Frankfurtu nad Odrą. Clemens Weber, który zastąpił go na stanowisku, dokończył doprowadzanie prądu do domów. Wybudował ponadto drogę ze Strzelec do Gogolina i boczną - przez Górę św. Anny do Zdzieszowic. Wpierał budowę szpitala w mieście. Za jego rządów zatwierdzono także projekt budowy linii kolejowej ze Strzelec do Koźla.

W 1933 roku, gdy do władzy w Niemczech doszedł Adolf Hitler, zdecydowano o usunięciu Clemensa Webera ze stanowiska. Od tego momentu, kolejni starostowie byli mianowani już z nadania partyjnego. Wiadomo o nich niewiele. Przez rok rządził Friedrich von Alten, a potem aż do 1940 r. stery przejął dr Walter Klaus, który pochodził z Tarnowskich Gór.

Niedługo po wybuchu II wojny światowej Friedrich von Alten zdecydował się przejść na emeryturę, po czym wyjechał do Wiesbaden. W czasie rządów NSDAP w Niemczech powiat strzelecki miał aż 6 starostów. Ostatni z nich - dr Walter Schwarz - objął funkcję w 1943 r. Był żonaty i miał sześcioro dzieci. Według zachowanych informacji starosta dobrze wypełniał swoje obowiązki mimo wojny i wielkich trudności. W tamtych czasach III Rzesza była zaangażowana w wojnę na wielu frontach i zaczynała mieć poważne problemu gospodarcze - w sklepach brakowało żywności i rzeczy codziennego użytku - były one reglamentowane kartkami.

W styczniu 1945 roku, gdy front rosyjski zbliżał się do Strzelec zaczęto organizować transporty dla Niemców, którzy chcieli przeprowadzić się w głąb III Rzeszy. Starosta Schwartz wraz z rodziną zdecydował się opuścić miasto. Nie zdołał jednak dotrzeć do celu. W trakcie ucieczki zmarł w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.

Tekst powstał we współpracy z Piotrem Smykałą, znawcą lokalnej historii i autorem książek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska