Opolscy studenci chcą pomóc chorym na raka

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Rafał Młodzikowski, koordynator ds. rekrutacji dawców DKMS Polska, i ambasadorzy akcji na opolskich uczelniach: Milena Mazurkiewicz, Tomasz Matusz i Patryk Niedworok zapraszają kandydatów na dawców 26 i 27 listopada na swoje uczelnie.
Rafał Młodzikowski, koordynator ds. rekrutacji dawców DKMS Polska, i ambasadorzy akcji na opolskich uczelniach: Milena Mazurkiewicz, Tomasz Matusz i Patryk Niedworok zapraszają kandydatów na dawców 26 i 27 listopada na swoje uczelnie. Paweł Stauffer
Tegoroczną akcję "Dwa wymazy i do bazy" współorganizują w Opolu studenci trzech uczelni. 26 i 27 listopada będą rejestrować dawców szpiku kostnego. Zapraszają wszystkich chętnych.

Inicjatorem akcji w Opolu jest Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, która przed rokiem namówiła do współorganizacji Politechnikę Opolską, a w tym roku także Uniwersytet Opolski.

"Dwa wymazy i do bazy" to ogólnopolski projekt fundacji DMKS, zajmującej się rejestracją dawców szpiku i komórek macierzystych, w który zaanagażowane jest środowisko studenckie, organizowany w całej Polsce po raz czwarty.

- W innych krajach pytają nas, jak udało nam się ruszyć taką armię młodych ludzi - mówi Rafał Młodzikowski, koordynator ds. rekrutacji dawców z DKMS Polska. - Przed rokiem w ciągu dwóch dni zarejestrowaliśmy 20 tysięcy osób, a w sumie dzięki tej akcji pozyskaliśmy do bazy 37 tysięcy osób, z których 50 już oddało szpik. Jestem pod wrażeniem entuzjazmu zaangażowanych w rejestrację studentów. Z konferencji w Opolu wróciłem pełen pozytywnych emocji - podkreślał.

W ubiegłym tygodniu uczelnia medyczna zorganizowała konferencję poświęconą dawcom i zasadom rejestracji kandydatów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele DKMS-u, koordynatorzy akcji z trzech opolskich uczelni, dawcy i biorcy. Wojciech Niewinowski, pracownik fundacji DKMS, z którym uczestnicy konferencji połączyli się przez Skype'a, przed kilkoma laty był bardzo ciężko chory na ostrą białaczkę.

Opowiadał o tym, jak dzięki fundacji znalazł dawcę (dziewczynę z Polski), o nadziei i strachu związanym z przeszczepem i że z wdzięczności zaczął działać w fundacji. Beata Parzybut, studentka UO, opowiadała o tym, jak niespełna dwa lata temu została dawcą szpiku. Biorcy jeszcze nie poznała, bo jego dane są przez jakiś czas utajnione.

Milena Mazurkiewicz, studentka psychologii, ambasadorka akcji na UO: - W piątek chodziliśmy po mieście z twarzami pomalowanymi w barwach DMKS, rozdawaliśmy gadżety fundacji i zachęcaliśmy do udziału w rejestracji - opowiada.

Patryk Niedworok, student logistyki na Politechnice Opolskiej i ambasador akcji na tej uczelni. - Zdiagnozowano u mnie białaczkę, gdy miałem 15 lat. Obyło się bez przeszczepu. Dawcą być już nie mogę, ale chcą pomóc innym chorym jako ambasador - mówi.

Tomasz Matusz, student fizjoterapii, od 4 lat koordynator akcji w PMWSZ mówi, że w ubiegłym roku odzew był duży. - Liczymy, że teraz będzie tak samo. Zapraszamy osoby w wieku od 18 do 55 lat. Sam wymaz jest bezbolesny. To pobranie śliny szpatułką z wnętrza policzka - opowiada.

26 i 27 listopada w 58 miastach Polski studenci ze 128 uczelni połączą siły podczas rejestracji dawców szpiku.

W Opolu w godz. 11-18 rejestracja będzie prowadzona na PO, II Kampus, Wydział Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, hol główny, ul. Prószkowska 76 i UO - Studenckie Centrum Kultury, ul. Katowicka 95 oraz Instytut Polonistyki i Kulturoznawstwa, pl. Kopernika 11, a w godz. 10-18 w PMWSZ, hol główny, ul. Katowicka 68.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska