Debata kandatów na burmistrza Praszki przed II turą wyborów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Kandydaci na burmistrza Praszki, od lewej: Bogusław Łazik i Jarosław Tkaczyński.
Kandydaci na burmistrza Praszki, od lewej: Bogusław Łazik i Jarosław Tkaczyński. Mirosław Dragon
W czwartek na debacie w Praszce będzie tylko jeden kandydat. My zaprosiliśmy do debaty wyborczej na łamach "Nowej Trybuny Opolskiej" obu pretendentów: Bogusława Łazika i Jarosława Tkaczyńskiego.

Praszka to jedyna gmina w powiecie oleskim, gdzie będzie II tura wyborów. O fotel burmistrza ubiegają się Bogusław Łazik i Jarosław Tkaczyński.

W pierwszej turze wygrał Jarosław Tkaczyński (PO), który dostał ponad 400 głosów więcej od Bogusława Łazika (Nasza Gmina Praszka). To niewiele, zwłaszcza, że do wzięcia jest prawie 2,5 tysiąca głosów, które dostali pozostali kandydaci, którzy nie dostali się do drugiej tury.

Jarosław Tkaczyński rządzi od 8 lat, natomiast Bogusław Łazik jest aktualnym przewodniczącym rady miejskiej.

Tkaczyński zaprosił swojego rywala na czwartkową debatę wyborczą z udziałem marszałka Andrzeja Buły, senatora Aleksandra Świeykowskiego i posła Leszka Korzeniowskiego.

Bogusław Łazik odmówił i stwierdził, że to będzie spotkanie przedwyborcze Platformy Obywatelskiej, a nie prawdziwa debata.

Dlatego my zaprosiliśmy do debaty wyborczej na łamach "Nowej Trybuny Opolskiej" obu pretendentów.

Jaki będzie najważniejszy problem dla Praszki w ciągu najbliższych 4 lat i jaki macie pomysł na jego rozwiązanie?
Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): Problemów do rozwiązania będzie zapewne wiele. Myślę, że z uwagi na bardzo dużą kwotę funduszy europejskich - ok. 1 miliard euro przeznaczony jest dla województwa opolskiego - kluczowe będzie właściwe zorganizowanie pozyskania środków z funduszy europejskich.
Będzie to się wiązało z powierzeniem tylko tych obowiązków jednemu urzędnikowi (już pracującemu urzędzie albo nowo zatrudnionemu). Pod nadzorem zastępcy burmistrza oraz burmistrza będzie pracowała specjalna komórka odpowiedzialna nie tylko za pozyskiwanie, ale też za koordynowanie realizacji projektów unijnych. Z doświadczenia z pracy w Zespole Szkół w Gorzowie Śląskim wiem, bo bardzo dużo pozyskaliśmy tam środków europejskich w latach 2007-13, że opłacalne jest oddelegowanie pracownika lub pracowników do takich obowiązków.

Jarosław Tkaczyński (Platforma Obywatelska): Nie widzę jakiejś jednej rzeczy, która stwarzałaby generalny problem dla Praszki. Najważniejsze problemy zostały już rozwiązane, chodzi tutaj głównie o zadłużenie gminy. Teraz pozostały zadania inwestycyjne, rozbudowa infrastruktury w gminie.

W czym Pańska kandydatura jest lepsza od kontrkandydata? Proszę podać powód (lub kilka powodów), dla których wyborca powinien wybrać Pana, a nie kontrkandydata.
Jarosław Tkaczyński (Platforma Obywatelska): Przeprowadziłem Praszkę przez najtrudniejszy okres, czyli przez spłatę długów, restrukturyzację szkół i w tym samym czasie wykonałem wiele inwestycji z wykorzystaniem środków unijnych. Czyli nie straciłem tego okresu finansowania unijnego mimo spłacania w tym czasie długów, a to było przecież trudne.
Poza tym mój program inwestycji jest realizowany i chcę go dokończyć. Mam na myśli remonty dróg, remont bazy szkolnej.

Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): Nie sposób odpowiedzieć na tak postawione pytanie wyczerpująco. Można tylko powiedzieć, że mamy inne zainteresowania, inne zawody, ale ja jestem nie tylko wychowawcą, nauczycielem czy dyrektorem, ale od 7 lat menedżerem. Prowadzenie i rozwój takiej szkoły zawodowej dla młodzieży i dorosłych z szeroką współpracą z pracodawcami czy Powiatowym Urzędem Pracy przy organizacji kursów i praktyk zawodowych w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Mnie udaje się to robić z sukcesami.
Będę potrafił realizować różne inwestycje i modernizacje, ponieważ w przeszłości to robiłem np. jako dyrektor Biura Obsługi Oświaty Samorządowe] w Praszce i jako dyrektor szkoły.
Mam duże doświadczenie w pracy w samorządzie i jednostkach samorządowych, a więc dbałość o budżet gminy, znajomość ustawy i finansach publicznych i jej przestrzeganie nie stanowi dla mnie problemu.
Czy jest szansa na budowę obwodnicy Praszki? Co zrobi Pan, żeby doprowadzić do realizacji tej inwestycji?
Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): Obwodnica Praszki, a właściwie jej brak to olbrzymi problem dla mieszkańców. Wiemy z mediów, że do 2020 roku nie ma planów jej rozpoczęcia. Decyzje w tej sprawie zapadają w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a realny wpływ na to mogą mieć przestawicie parlamentu i rządu. Dlatego jako burmistrz i rada miejska powinniśmy jak najwięcej o tym przypominać parlamentarzystom i władzom rządowym, domagać się jak najszybszej realizacji tej inwestycji. Być może mieszkańcy ponownie zorganizują blokadę drogi krajowej - sam kilka lat temu w takiej uczestniczyłem - co pomoże nagłośnić sprawę na poziomie krajowym. Czasem to pomaga.

Jarosław Tkaczyński (Platforma Obywatelska): Byłem na rozmowach w Ministerstwie Infrastruktury. Praszka jest wpisana na tzw. listę rezerwową. Oznacza to, że jeśli tylko będą oszczędności z przetargów na obwodnicę z listy priorytetowej, to obwodnica Praszki będzie realizowana. Przy czym trzeba mieć na uwadze, że możliwości burmistrza w sprawie budowy obwodnicy Praszki są mocno ograniczone. Moje zabiegi w tej sprawie sprowadzają się do wizyt w Ministerstwie Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zawsze jeżdżę tam w towarzystwie naszych parlamentarzystów, byłem także z marszałkiem Andrzejem Bułą i wojewodą Ryszardem Wilczyńskim.

Jakie są Wasze najważniejsze plany, obietnice wyborcze na najbliższe 4 lata, jeśli wygracie wybory?
Jarosław Tkaczyński (Platforma Obywatelska): Będę kontynuować modernizację dróg - już jest zapewniona dotacja na schetynówkę na 2015 rok - ulice: Styczniowa, Listopadowa, Sienkiewicza i Warszawska. W 2016 roku chcemy zrobić ulice: Skłodowską, Kolorową i 3 Maja.
Chcę także doprowadzić do budowy ronda na drodze krajowej nr 45 w Praszce, na skrzyżowaniu ulic Kaliskiej, Kopernika i Szosy Gańskiej. Mamy tam grunty gminne pod budowę ronda. Będziemy remontować bazą szkolną: szkoły w Kowalach, PSP nr 2 w Praszce, szkołę w Strojcu i Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie.
Zawsze powtarzam, że moim najważniejszym priorytetem jest dbałość o budżet.
Dzięki tej dbałości będzie czym dzielić na kolejne inwestycje.

Bogusław Łazik (Nasza Gmina Praszka): Moje najważniejsze plany to:

Zorganizowanie skutecznego pozyskiwania funduszy europejskich z perspektywy 2014-2020 - to pozwoli realizować różne inwestycja i projekty w jednostkach gminnych i stowarzyszeniach wiejskich.
Powiększenie podstrefy ekonomicznej, bo obecna jest, ale w zasadzie tak jakby jej nie było, bo jest mała - zajmuje 6,2 ha i w całości zajęta przez jeden zakład. Chodzi o nowe tereny, które należy uzbrajać, aby pozyskać inwestorów i tym samym doprowadzić do rozwoju gospodarczego.
Stały kontakt z pracodawcami z terenu gminy Praszka.
Diametralna zmiana spojrzenia na sport w gminie - więcej nakładów na zajęcia sportowe w szkołach i Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu oraz na działalność w gminnych klubach sportowych.
Poprawa bazy sportowej - remont pływalni i obiektów stadionu, budowa siłowni zewnętrznych i ścieżek rowerowych. Więcej różnorodnych imprez i zawodów sportowo - rekreacyjnych z udziałem dzieci i młodzieży, ale także osób starszych i seniorów.
Dbałość nie tylko o obiekty oświatowe (remonty, modernizację), ale także o poziom kształcenia w szkołach - promowanie osiągnięć uczniów poprzez m.in. wprowadzenie dla najlepszych uczniów stypendium burmistrza.
Szerszy kontakt ze społecznością lokalną - powołanie Centrum Aktywności Lokalnej, np. przedstawiciele różnych organizacji, stowarzyszeń - cykliczne spotkanie konsultacyjne, np. w sprawie budżetu obywatelskiego, który zamierzam promować, chcę także rozwijać fundusz sołecki, który też jest takim budżetem obywatelskim w nieco innej formie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska