Andrzej Olchawa z Nysy nadzoruje misję Rosetta

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Praca w Europejskiej Agencji Kosmicznej to spełnienie moich marzeń - mówi Andrzej Olchawa. - Projekty, przy których pracuję, powinny mi zapewnić wrażenia do końca mojej kariery zawodowej.
Praca w Europejskiej Agencji Kosmicznej to spełnienie moich marzeń - mówi Andrzej Olchawa. - Projekty, przy których pracuję, powinny mi zapewnić wrażenia do końca mojej kariery zawodowej. Archiwum prywatne
Andrzej Olchawa z Nysy pracuje w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych. Nadzoruje misję Rosetta, czyli lądowanie kosmicznej sondy na powierzchni komety.

Kiedy 17 listopada pierwszy raz w dziejach ludzkości kosmiczna sonda lądowała na powierzchni komety, w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt jej pracę dozorował informatyk z Nysy Andrzej Olchawa.

Polski ekspert od kilku lat tworzy informatyczne systemy kontroli nad satelitami w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W misji sondy Rosetta znajduje się w sześcioosobowym zespole Mission Control Team, którego zadaniem jest kontrolowanie danych spływających z komety i ich rozdzielenie pomiędzy naukowców, którzy przeprowadzą ich szczegółową analizę. Z kosmosu dotarły na Ziemię między innymi fotografie komety. Oczekiwane są dane dotyczące temperatury pod powierzchnią, składu chemicznego atmosfery i gruntu. Lądownik sondy ma także nadsyłać informacje, jak zmienia się kometa w miarę zbliżania się do Słońca.

Andrzej Olchawa urodził się i długie lata mieszkał w Nysie. Tu skończył Technikim Budowlane. Studiował informatykę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.

- W Nysie mieszkają moje dwie siostry. Jedna jest uczennicą w szkole średniej, druga studiuje na PWSZ - mówi Andrzej Olchawa. - Staram się odwiedzać Nysę przynajmniej raz do roku.

Student z Nysy wyjechał do Wrocławia kontynuować edukację na Politechnice Wrocławskiej. Tam dostał ofertę pracy w Madrycie w firmie informatycznej GMV.

- Po dwóch latach poprosiłem o przeniesienie do Darmstadt, abym mógł bardziej zaangażować się w misje kosmiczne. Od maja 2013 roku pracuję w Europejskim Centrum Operacji Kosmicznych, od samego początku przy misji Rosetta - mówi nto.

- W centrum kosmicznym w Darmstadt pracuje tylko dwóch Polaków. W całej Europejskiej Agencji Kosmicznej nieco więcej, ale niestety stanowimy tam mniejszość. Sektor ten jest w Polsce w powijakach i brakuje naszych ekspertów. Andrzej Olchawa zachęca jednak polskich studentów, żeby ubiegali się o pracę w europejskich instytucjach badawczych.

- Otrzymanie pracy dokładnie tam, gdzie by się chciało, nie jest łatwe - mówi polski ekspert z Darmstadt. - Ale nie bójcie się mierzyć wysoko.

Europa bada kometę

Projekt badania komety jest prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną od 20 lat. Pierwsza rakieta uległa jednak wypadkowi w 2002 roku. W 2004 roku wystrzelono w kosmos rakietę z sondą kosmiczną Rosetta. Po 10 latach lotu, w sierpniu, Rosetta dotarła na orbitę komety 67P/ Czurimow-Gierasimienko. 17 listopada z sondy wystrzelono lądownik Philae, który osiadł na powierzchni komety. Niestety, urządzenie znalazło się w zacienionym zagłębieniu. Z tego powodu nie działają baterie słoneczne i po krótkim okresie łączności urządzenie zostało uśpione. Czeka, aż kometa znajdzie się bliżej Słońca i ponownie zaczną działać baterie słoneczne.

Celem misji jest wszechstronne zbadanie komety Czurimow-Gerasimienko i odpowiedź na pytanie, czy za pośrednictwem komet na Ziemię mogło trafić życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska