Matura próbna 2015. Uczniowie zdawali język polski

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
We wtorek 18-latkowie spróbują swych sił z matematyki podstawowej. W czwartek testowane będą przedmioty wybierane jako dodatkowe obowiązkowe. W niektórych szkołach próbne matury przeciągną się na 2 i 5 stycznia.
We wtorek 18-latkowie spróbują swych sił z matematyki podstawowej. W czwartek testowane będą przedmioty wybierane jako dodatkowe obowiązkowe. W niektórych szkołach próbne matury przeciągną się na 2 i 5 stycznia. Wojciech Wojtkiewicz/Polskapresse
Licealiści w 2015 roku będą zdawać maturę w nowej formule. Dziś rozpoczęły się próbne egzaminy, które mają ich ze zmianami oswoić.

Próbę generalną przed majową maturą przygotowała Centralna Komisja Egzaminacyjna. Uczniowie rozwiązują arkusze zbudowane analogicznie do tych, które dostaną w maju. Zmiany dotyczą wszystkich przedmiotów, bo obecni trzecioklasiści w ogólniakach są pierwszym rocznikiem kończącym edukację w oparciu o nową podstawę programową.

Po raz pierwszy egzaminy maturalne będą więc sprawdzać wiedzę ze wszystkich etapów nauki od podstawówki, przez gimnazjum, po szkołę średnią. Doświadczyli tego już uczniowie podczas wczorajszego próbnego egzaminu z języka polskiego.

CZYTAJ: Matura 2015. Egzamin po nowemu

- Były pytania ze słowotwórstwa. W głowie czarna dziura, bo naukę gramatyki skończyliśmy w gimnazjum. Będę musiał to sobie powtórzyć, żeby nie polec na prawdziwej maturze - powiedział Tomek z II LO w Opolu.

- Temu właśnie próba służy - żeby sprawdzić, gdzie są luki w wiedzy oraz zweryfikować ostatecznie wybory przedmiotów dodatkowych - mówi Małgorzata Podraza, wicedyrektor opolskiego II LO.

Największe zmiany są w arkuszu z języka polskiego. W części testowej zamiast jednego dużego tekstu, na próbie były dwa krótsze. Zmienił się zakres zadań - oprócz tych na rozumienie, pojawiły się także zadania z gramatyki i znajomości teorii literatury.

Zobacz**Matura próbna 2015. Język polski [egzamin próbny]**

Pisząc własne wypracowanie uczniowie mieli do wyboru rozprawkę i interpretację tekstu lirycznego. Rozprawka dotyczyła fragmentu "Pana Tadeusza" ("Czy odkupienie winy zwalnia człowieka z odpowiedzialności za wyrządzone krzywdy. Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie odwołując się do podanego fragmentu, do całego utworu oraz do innego tekstu kultury"). Ten ostatni element jest nowością. Drugi temat brzmiał po prostu: "Zinterpretuj podany utwór". - To jest duża zmiana - mówi polonistka, Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Uczeń musi samodzielnie zbudować tezę interpretacyjną i ją uzasadnić. Do tej pory wskazany był kontekst w jakim kierunku ta interpretacja powinna iść.

We wtorek 18-latkowie spróbują swych sił z matematyki podstawowej. W czwartek testowane będą przedmioty wybierane jako dodatkowe obowiązkowe. W niektórych szkołach próbne matury przeciągną się na 2 i 5 stycznia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska