Pucharowa przygoda szpadzistów Startu Opole

Błażej Szymański spisał się najlepiej z młodych opolan.
Błażej Szymański spisał się najlepiej z młodych opolan. Archiwum
Kilka wartościowych lokat zajęli szpadziści Startu Opole, którzy rywalizowali z krajową czołówką w gronie juniorów i seniorów.

W Pucharze Polski juniorów do walk przystąpiło sześciu szpadzistów Startu. Najlepiej z nich spisał się Błażej Szymański, który w swojej grupie wygrał pięć walk eliminacyjnych, a w fazie pucharowej pokonał Mikołaja Głowackiego (Kmicic Częstochowa), Damiana Michalaka (Piast Gliwice), aby przegrać z późniejszym triumfatorem Maciejem Bielcem (Szpada Wrocław). Szymański zajął ostatecznie 13. miejsce. Pozostali opolanie nie zanotowali już tak dobrych występów. W stawce 101 startujących Paweł Boroń był bowiem 38., Marcin Skorupa - 44., Wiktor Miller - 48., Michał Rachwalik - 50, a Arkadiusz Konieczny - 95.

Z kolei podczas turnieju o Puchar Miasta Bytomia w kategorii 6-9 lat wystąpiły dwie nasze zawodniczki: Patrycja Pelon i Sonia Rup. Obie zaprezentowały się bardzo dobrze w gronie 20 szpadzistek. Po udanych eliminacjach w walkach pucharowych zostały rozstawione z numerem jeden i dwa. Rup przegrała jednak z Ulianą Zmachynskają (Białoruś) i zajęła 5. miejsce, a Pelon nie sprostała Antoninie Halembie (Wołodyjowski Siemianowice Śląskie) i start zakończyła na 6. pozycji.

W kategorii wiekowej 11-12 lat walczyły z kolei Oliwia Jaworska i Zuzanna Zarek. Obie zaliczyły tylko po jednej wygranej walce grupowej i na tym zakończyły swój udział. W stawce chłopców świetnie w grupie spisał się za to Jeremi Sławek, który z sześciu pojedynków aż pięć rozstrzygnął na swoją korzyść. W trzeciej rundzie minimalnie uległ Janowi Skalskiemu (Victoria Gaj) i był piąty. Piotr Jastrzębski w tej samej kategorii wiekowej po zaciętych pojedynkach przebrnął dwie rundy pucharowe i przegrał z Mateuszem Jaguszewskim (Muszkieter Gliwice). Turniej zakończył na 8. pozycji.

Wśród starszych zawodników startowali Dariusz Konieczny i Nikodem Kocełuch. Nie odnieśli większych sukcesów i zostali sklasyfikowani na dalszych pozycjach.

W najtrudniejszej imprezie Pucharze Polski seniorów w Radlinie znów najwyżej został sklasyfikowany Szymański. Jednak 67. lokata z pewnością nie zadowala, ani zawodnika, ani trenerów. Z piątki szpadzistów Startu do drugiej fazy awansowali tylko Szymański i Miller, a ten drugi zajął 71. miejsce, w gronie 106 uczestników.