Mieszkanie dla Młodych bardziej dostępne

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na 14,2 tysiąca wniosków o pomoc w nabyciu pierwszego mieszkania młodzi Opolanie złożyli zaledwie 139 dokumentów.
Na 14,2 tysiąca wniosków o pomoc w nabyciu pierwszego mieszkania młodzi Opolanie złożyli zaledwie 139 dokumentów. sxc.hu
Rząd planuje wprowadzić wyższe dopłaty dla rodzin z większą liczbą dzieci. Programem ułatwiającym kupno lokum mają być też objęte mieszkania spółdzielcze.

Rząd chce wprowadzić zmiany w ustawie o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, bo w pierwszym roku jego funkcjonowania (2014) nie wykorzystano całej puli przeznaczonej na ten cel - z 600 mln zł rozdysponowano 200 mln zł.

Na 14,2 tysiąca wniosków o dopłaty w ramach rządowego programu, z Opolszczyzny do końca listopada było ich tylko 139, w piątek banki kończą przyjmowanie wniosków na ten rok, więc dużo więcej już nie będzie.

Zmiany, które mają wejść w życie od przyszłego roku, umożliwią kupowanie mieszkań spółdzielczych budowanych na rzecz członków spółdzielni.

Dotychczas dyskwalifikował je brak ostatecznej ceny mieszkania na etapie składania wniosków o pomoc rządową (spółdzielnie obliczały je dokładnie dopiero po pół roku od oddania mieszkania do użytku). Dofinansowanie na wkład własny będzie też można uzyskać na zaadoptowanie mieszkania w budynkach, gdzie nie było go wcześniej.

Wzrośnie też kwota dofinansowania rządowego do wkładu własnego z 15 do 20 procent dla rodzin z dwojgiem dzieci, kupujących mieszkanie w ramach programu, a dla rodzin z trojgiem dzieci z 15 do 25 procent. Dla rodzin z trojgiem dzieci państwo zwiększy dofinansowanie metrażu mieszkania z 50 do 65 m kw. Kolejne ułatwienie to rozszerzenie listy osób, które mogą podżyrować kredyt - dotychczas była to najbliższa rodzina, teraz będzie mogła być nawet osoba niespokrewniona.

Nie zmieni się natomiast wiek korzystających z programu - do 35 lat.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie zaplanowało jednak podniesienia limitów cenowych za metr kwadratowy mieszkania (ustalane na podstawie danych GUS przez wojewodów).

To one były główną przeszkodą w korzystaniu z programu w naszym regionie, bo nawet średnie ceny deweloperów były wyższe niż limity. Dochodziło więc do sytuacji, że firmy sprzedawały osobno mieszkanie, a osobno komórki lokatorskie czy miejsca parkingowe, żeby zmieścić się w limitach cen.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska