SMS-em powiadomią o zagrożeniu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Wezbrana Biała Głuchołaska w Głuchołazach, 28 maja 2014.
Wezbrana Biała Głuchołaska w Głuchołazach, 28 maja 2014. Archiwum
Regionalny System Ostrzegania o zagrożeniach pokazano dziś w urzędzie wojewódzkim. Zacznie działać od 1 stycznia.

Użytkownicy smartfonów na Opolszczyźnie będą otrzymywać informacje o nadchodzącym zagrożeniu, między innymi o: silnym wietrze, dużych opadach, nadchodzącej powodzi, gradobiciu i innych kataklizmach. Informacje wysyłać będzie Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Opolskiego.

- Wszystko jest oczywiście darmowe, ale wcześniej należy ściągnąć na smartfona specjalna aplikację mobilną Regionalnego Systemu Ostrzegania - wyjaśnia Jacek Szopiński z Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Aplikację można znaleźć w sklepach na poszczególnych platformach: dla systemu android to Google Play, w przypadku i'phone'a Apple App Store, a telefonów działających na systemie Windows - Windows Store.

- Aplikację wyszukujemy po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania" - tłumaczy Jacek Szopiński. - Wszystko jest bardzo proste, ściągnięcie i instalacja programu trwa góra kilkadziesiąt sekund, a wpływa to na poprawę naszego bezpieczeństwa.

Trwają prace nad uruchomieniem systemu wysyłania ostrzeżeń za pomocą SMS-ów, dzięki czemu informacje takie będą otrzymywać również użytkownicy tradycyjnych telefonów komórkowych. 

Aplikacja telefoniczna zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Poradniki pogrupowane są w kategoriach: poradnik obywatela, alarmowanie i ostrzeganie, ewakuacja, pożary, powodzie i podtopienia, skażenia, epidemie, zatrucia, pogodowe zjawiska ekstremalne, terror, bezpieczny wypoczynek, zagrożenia naturalne i techniczne. Oprócz tego w części dla kierowców pojawiają się informacje drogowe.

Komunikaty tworzone w wojewódzkim centrum zarządzania kryzysowego pojawiają się już w TVP Regionalna w postaci napisów komunikatów na pasku u dołu ekranu i w telegazecie (od strony 430) oraz na stronach wszystkich urzędów wojewódzkich.

- Dzięki niej można też sprawdzić jak wygląda sytuacja w innych regionach. Przyda się to między innymi wówczas, gdy będziemy planować podróż na drugi kraniec Polski - mówi Jacek Szopiński.

Natomiast na smartfonach trwa testowanie aplikacji mobilnej.

Służby ratownicze zachęcają też, by o nowym systemie i jego możliwościach informować osoby starsze, pomagać im w ściąganiu aplikacji, a jeśli to niemożliwe, informować je o zagrożeniu, kiedy sami otrzymamy taką informację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska