Opolskie: Które przychodnie POZ w regionie przyjmują pacjentów [LISTA]

Redakcja
Pacjenci w Brzegu nie mogli dostać się do jednej z przychodni.
Pacjenci w Brzegu nie mogli dostać się do jednej z przychodni. Jarosław Staśkiewicz
Do tej pory kontrakt z opolskim NFZ na 2015 rok podpisało 75 poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Miejsc udzielania świadczeń jest 79, bo kilku świadczeniodawców rozszerzyło kontrakt o nowe placówki.

- Zgodnie z literą prawa 108 umów na świadczenie usług z zakresu POZ w naszym województwie wygasło - informuje Beata Cyganiuk, rzecznik opolskiego oddziału NFZ. - Przychodnie, które nie podpisały umów na 2015 rok mogą to zrobić, ale muszą założyć placówkę od nowa i zebrać listy pacjentów. My ze swej strony deklarujemy w tym pomoc.

W poniedziałek i we wtorek (5 i 6 stycznia) pracownicy opolskiego NFZ pełnią dyżur do północy.

- Można się do nas zgłaszać, by załatwić niezbędne formalności, jeśli ktoś chce założyć nową poradnię POZ, wznowić działalność placówki zamkniętej lub rozszerzyć swoją działalność o kolejne miejsca świadczenia usług z zakresu POZ - zaznacza Beata Cyganiuk. - Czekamy i oferujemy pomoc.

ZOBACZ:
Lista przychodni POZ, które podpisały kontrakt z NFZ

Lekarze wspierają

Dr Jerzy Jakubiszyn, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Opolu i przewodniczący konwentu prezesów Okręgowych Izb Lekarskich, zaapelował do wszystkich lekarzy na Opolszczyźnie i w kraju, by wywiesili w swoich placówkach plakat popierający lekarzy POZ. Zaoferował też im pomoc prawną w imieniu wszystkich prezesów izb.

W stanowisku wydanym przez konwent czytamy m.in. "Wyrażamy pełne poparcie dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy protestują przeciwko narzucanym im rozwiązaniom, związanym z pakietem onkologicznym i kolejkowym. Odpowiedzialność za zaistniałą sytuację ponosi minister zdrowia, który całkowicie zignorował pojawiające się od wielu miesięcy stanowiska wszystkich środowisk medycznych".

- Uważamy za niedopuszczalne przerzucanie przez ministra zdrowia odpowiedzialności na lekarzy za wdrożenie pakietów obciążonych licznymi wadami organizacyjno-finansowymi - podkreśla w ogłoszonym stanowisku dr Jerzy Jakubiszyn. - Wprowadzenie w błąd opinii publicznej przez Ministra Zdrowia i manipulowanie informacjami, np. zarzucanie Porozumieniu Zielonogórskiemu zerwania rozmów, negatywnie wpływa na relacje między lekarzami a ich pacjentami.

Konwent zadeklarował też ewentualne wsparcie dla lekarzy POZ, gdyby spotkały ich jakiekolwiek szykany ze strony oddziałów NFZ i Ministerstwa Zdrowia.

- To jest z naszej strony moralne poparcie dla protestujących koleżanek i kolegów - dodaje dr Jerzy Jakubiszyn. - Natomiast czynnie do protestu się nie włączymy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska