Niewidomi zobaczą opolskie zoo dzięki specjalnemu terminalowi

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Ilona Nawankiewicz prezentuje album i audiobook. Terminal czeka na osoby niewidome w opolskim ogrodzie zoologicznym.
Ilona Nawankiewicz prezentuje album i audiobook. Terminal czeka na osoby niewidome w opolskim ogrodzie zoologicznym. Krzysztof Ogiolda
Niewidomym i niedowidzącym pomoże specjalny terminal, album z wypukłymi rycinami zwierząt oraz audiobook z ich głosami.

100

100

Tyle wynosi nakład albumu z wizerunkami zwierząt oraz przewodnika - audiobooka.

Nowe pomoce przeznaczone dla ludzi z deficytami wzroku to efekt projektu "Zobaczyć opolskie zoo. Opolski ogród zoologiczny otwiera swoje podwoje dla niewidomych i niedowidzących".

Jest on wspólnym dziełem Fundacji Szansa dla Niewidomych i zoo w Opolu.

- W efekcie stworzyliśmy zainstalowany w ogrodzie terminal informacyjny, album o naszym zoo i żyjących w nim zwierzętach oraz przewodnik po ogrodzie jako audiobooka - mówi Ilona Nawankiewicz, kierownik biura regionalnego Fundacji Szansa dla Niewidomych w Opolu.

Terminal, album, płyta

Terminal ma formę dużego planu sytuacyjnego umieszczonego w ogrodzie na specjalnym stojaku. To plan dotykowy, pozwalający poznać topografię zoo, opisany alfabetem Braille'a, wykonany w jaskrawych kolorach i dodatkowo wzbogacony informacją dźwiękową (adresowaną szczególnie do osób nieznających braille'a). To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce.

W albumie niewidomi i niedowidzący znajdą 22 zdjęcia zwierząt (pochodzące z zasobów zoo) oraz odpowiadające im wypukłe, nadające się do poznawania dotykiem ryciny. Zostały one uzupełnione o podstawowe informacje o tych zwierzętach zapisane dużym, czarnym drukiem i alfabetem Braille'a. Na końcu książki zamieszczono podzielony na sześć części plan ogrodu.

- Zrezygnowaliśmy ze zwierząt popularnych typu niedźwiedź, słoń, żyrafa, które niewidomi poznają choćby biorąc do ręki maskotki - tłumaczy Ilona Nawankiewicz. - W albumie znalazły się natomiast mniej znane jak antylopa addaks, czapla złotawa, goryl nizinny, ibis purpurowy, kangur rudy, mara patagońska i inne. Na audiobooku zainteresowani znajdą opis wycieczki do ogrodu zoologicznego, nagrany na podstawie klasycznego przewodnika po ogrodzie. Osoba niewidoma może słuchając wędrować od wybiegu do wybiegu. Dodatkowo audiobook został wzbogacony o nagrania odgłosów niektórych zwierząt - mieszkańców opolskiego zoo.

- Zarówno album, jak i audiobook ukazały się w nakładzie 100 egzemplarzy - dodaje pani Ilona. - Większość z nich trafiła już do rąk niewidomych. Są one także dostępne w opolskim zoo. Zależy nam na tym, by jak najmniej było miejsc niedostępnych dla niewidomych. Można to osiągnąć dzięki takiej nowoczesnej rehabilitacji. Projekt został sfinansowany przez samorząd województwa opolskiego z pieniędzy PFRON-u.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska