Przed wojną na Ziemi Kozielskiej szkół było dużo mniej

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Szkoła przy ulicy Kozielskiej. Jeszcze trzy lata temu funkcjonowała jako PSP nr 14. Została jednak zamknięta przez władze miasta, dziś budynek stoi pusty.
Szkoła przy ulicy Kozielskiej. Jeszcze trzy lata temu funkcjonowała jako PSP nr 14. Została jednak zamknięta przez władze miasta, dziś budynek stoi pusty. Archiwum
Kędzierzyńskie dzieci przez trzy lata uczyły się w oberży, która zastępowała im podstawówkę. W starej "jedynce" na Kościelnej katolicy wchodzi innymi wejściami niż młodzi ewangelicy.

Do połowy XVIII wieku większość młodych osób żyjących na terenie dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla nie chodziło do żadnych szkół i dorosłość wchodzili jako analfabeci. Dopiero w 1756 roku król Prus Fryderyk Wielki postanowił to zmienić i wprowadzono powszechne nauczanie na terenie Śląska, które początkowo powierzono duchownym, gdyż księża należeli do najlepiej wykształconych ówczesnych mieszkańców. W Koźlu w 1876 roku powstała Wyższa Szkoła Żeńska. Uczono w niej nie tylko podstaw, czyli czytania, pisania i liczenia, ale również historii oraz nauk przyrodniczych. Szkoła ta mieściła się przy obecnej ulicy Żeromskiego, tuż obok dzisiejszej siedziby sądu. Kilka lat później powstała także placówka dla chłopców, uruchomiono także Szkołę Ludową przy ul. Szkolnej. Dzieci z Kędzierzyna i Pogorzelca (przed laty osobne miejscowości) najpierw chodziły do szkoły w Brzeźcach. Potem zajęcia zorganizowano im w oberży Franza Kleina na Pogorzelcu.

Nauki pobierały tam aż przez trzy lata, karczma spłonęła jednak w tajemniczych okolicznościach. Wtedy dzieci przeniosły się do hotelu Emila Proskego niedaleko wiaduktu PKP. Pierwsza szkoła z prawdziwego zdarzenia powstała przy ulicy Kozielskiej w 1882 roku. W latach 30. ubiegłego wieku mieściła się tam już nie tylko podstawówka, ale i pierwsze klasy szkoły średniej. Na początku XX wieku wycięto las należący do księcia Hohenlohe znajdujący się w miejscu dzisiejszej ulicy Kościelnej. Wybudowano tam pierwszą podstawówkę z prawdziwego zdarzenia, dziś w budynku tym działa PSP nr 1. Uczęszczały tam dzieci katolików i ewangelików, ale miały one osobne wejścia. Pierwsza szkoła w Sławięcicach, o drewnianej konstrukcji, została uruchomiona ponad 200 lat temu naprzeciwko kościoła. W 1871 roku zdecydowano o budowie nowej, murowanej i przede wszystkim większej. Minęło jednak blisko 30 lat zanim udało się zrealizować ten cel.

Wszystkie szkoły były wówczas niemieckie, pierwsze polskie placówki na Ziemi Kozielskiej zaczęły powstawać dopiero w latach 30. ubiegłego wieku. Taka szkoły mniejszościowe powstały wówczas w Roszowickim Lesie i Cisku. Tą drugą zamknięto po kilku latach działalności, ponieważ niemieckie władze uznały, że nie ma potrzeby jej utrzymywania. Polacy założyli więc szkołę prywatną, która funkcjonowała do 1933 roku, wówczas znów nakazano ją zamknąć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska