Patrycja Kraińska pierwsza w konkursie plastycznym na kalendarz Globe

Redakcja
Pasje Patrycji to rysunek i geografia. Marzy o podróżach. - Gdzie tylko oczy poniosą. Chcę poznawać ludzi, kultury, obyczaje - mówi.
Pasje Patrycji to rysunek i geografia. Marzy o podróżach. - Gdzie tylko oczy poniosą. Chcę poznawać ludzi, kultury, obyczaje - mówi. Klaudia Pokładek
Do konkursu nadesłanych zostało ponad trzysta prac z całego świata, z czego zaledwie kilkanaście znalazło się w kalendarzu Globe.

Obraz Patrycji jest wśród nich. Jako jedyny z Polski, Europy, a nawet Eurazji - emocjonuje się Jolanta Wawrzyniak-Rószczka, wicedyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie, czyli nyskiego "rolnika".

Sama autorka, czyli Patrycja Kraińska, jest dumna i zadowolona. Tym bardziej, że - jak mówi - nie spodziewała się aż takiego wyróżnienia. - Kalendarz zobaczy cały świat, będzie związana specjalnie z tym wydarzeniem wystawa w San Francisco w Stanach Zjednoczonych i prezentacja rysunków przy NASA. Czego chcieć więcej - uśmiecha się uczennica klasy IIm2 w nyskim "rolniku".

Radość Patrycji jest tym większa, gdyż rysowanie i malowanie to jej pasja. Chociaż przyznaje, że tak na dobre farbami zajęła się właśnie dopiero podczas tworzenia obrazu do kalendarza Globe.

- To mój autorski pomysł. Nikogo nie kopiowałam, niczym się nie sugerowałam - zaznacza.

A konkursowe wyzwanie nie było wcale takie proste i oczywiste. Tematem przewodnim było bowiem hasło: "Patrz globalnie, działaj lokalnie". - Chodziło o pokazanie tego, w jaki sposób program Globe wykorzystuje obserwacje Ziemi prowadzone przez satelity - wyjaśnia wicedyrektor Wawrzyniak-Rószczka.

Stąd nagrodzona praca przedstawia wszechświat i Ziemię z zaznaczonym na niej miastem - Nysą oraz fragmentem mapy satelitarnej, na której widnieje mały czerwony budynek. - To moja szkoła - pokazuje Patrycja.

Warto wspomnieć, że do konkursu Globe stanęła nie tylko jedyna reprezentantka "rolnika". Swoich sił próbowały jeszcze Magdalena Kluska, Aleksandra Krupa i Dominika Trzaska.

Program Globe

>Nyski "rolnik" jest jedną z około 170 szkół w całej Polsce, które uczestniczą w programie Globe.
Na całym świecie tych szkół jest blisko 30 tysięcy ze 110 krajów. Program umożliwia poznawanie globalnych zagadnień środowiskowych, a jego misją jest podnoszenie umiejętności badawczych dzieci i młodzieży w zakresie fizyki, chemii, biologii, geografii i matematyki oraz kształtowanie świadomości ekologicznej.
>Uczniowie "rolnika" również prowadzą systematyczne badania lokalnego środowiska przyrodniczego.
Pod lupę młodych nysan idzie atmosfera, klimat, hydrologia, gleby i fenologia, czyli zgłębianie okresów uśpienia i wegetacji roślin. - Wyniki naszych badań i analizy wykorzystywane są przez naukowców z całego świata, włącznie z tym działającymi przy agencji kosmicznej NASA - tłumaczy wicedyrektor "rolnika".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska