Studenci z Niemiec, Ukrainy i Polski odsłaniają oblicza sportu

Anna Grudzka
Anna Grudzka
b Młodzież poznawała się podczas zabaw integracyjnych. – Coraz lepiej się dogadujemy – mówią uczestnicy projektu.
b Młodzież poznawała się podczas zabaw integracyjnych. – Coraz lepiej się dogadujemy – mówią uczestnicy projektu. Anna Grudzka
Promocja zdrowego stylu życia i integracja studentów - to główne cele projektu Youth & Fit Synergy, który rozpoczął się w Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opole.

To jest projekt oparty na wymianie młodzieży z trzech krajów: Niemiec, Ukrainy i Polski w ramach programu Erasmus Plus.

Naszym celem jest promowanie aktywności fizycznej i uświadomienie studentom tego, jak jest ona ważna - mówi Katarzyna Plucińska, zastępca prezesa stowarzyszenia promocji zdrowia i profilaktyki HOPP.

W projekcie bierze udział blisko 40 osób. To studenci i wykładowcy z uczelni medycznych: Opola, Poczdamu i Iwanofrankowska. Młodzież z tych uczelni spędzi w Opolu razem cały tydzień.

- W programie oprócz wspólnych zajęć sportowych - m.in. na lodowisku i na basenie - będą też warsztaty, dyskusje na temat sportu, używek, służby zdrowia w naszych krajach. Zaplanowaliśmy też w opolskim ratuszu debatę na temat jasnych i ciemnych stron sportu. Projekt zakończymy kampanią przeciwko używkom, którą w całości wymyślą i zorganizują w mieście uczestnicy projektu - mówi Katarzyna Plucińska.

Ich zadaniem będzie wymyślenie hasła, wykonanie plakatów i zorganizowanie happeningu lub spotkania.

PMWSZ dopiero rozwija wymianę międzynarodową, dlatego takie spotkanie ma ogromne znaczenie dla uczelni.

- Chcemy się dowiedzieć, jak u naszych gości wygląda nauka, zajęcia i praktyki. Projekt to dla nas szansa na wymianę doświadczeń i nowe znajomości. Liczymy na dalszą współpracę, także po jego zakończeniu, zwłaszcza z Poczdamem, bo to miasto partnerskie dla Opola - mówi Julka Kudyba, przewodnicząca samorządu studenckiego i koordynatorka projektu ze strony Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej.

Opolscy studenci traktują udział w projekcie jako przygodę.

- Powoli się dogadujemy. Byliśmy razem na karaoke. Nawiązują się pierwsze kontakty, jesteśmy ze sobą coraz bardziej zżyci. Projekt to nie tylko fajna przygoda, ale też szansa na nowe możliwości. Już rozmawialiśmy o wspólnych stażach - mówi Daria Błażejewicz, studentka fizjoterapii, która bierze udział w projekcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska