Uczniowie zmienili się w prawdziwych badaczy

Anna Grudzka
Anna Grudzka
b Agata Malczyk z Diecezjalnego Liceum w Nysie badała fitotoksyczny wpływ  jonów miedzi i cynku na siewki roślin.
b Agata Malczyk z Diecezjalnego Liceum w Nysie badała fitotoksyczny wpływ jonów miedzi i cynku na siewki roślin. Anna Grudzka
Naukowcy z Uniwersytetu Opolskiego oceniali prace uczniów, którzy wzięli udział w okręgowym etapie olimpiady biologicznej. Niektóre z nich okazały się wyjątkowo ciekawe.

Jak wyhodować doskonałe larwy? Jaki zamówić nagrobek, żeby przetrwał długie lata? Ile ważek żyje na Opolszczyźnie - odpowiedzi na takie pytania szukali uczestnicy tegorocznej Olimpiady Biologicznej, a biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego po raz kolejny objęli ich patronatem naukowym.

W olimpiadzie wzięło udział 27 osób. Uczestnicy najpierw pisali test z wiedzy ogólnej, a potem bronili przygotowanych przez siebie prac badawczych.

- Poziom był zdecydowanie wyższy niż w zeszłym roku. Tematy prac były świetnie przemyślane i przygotowane pod względem eksperymentu badawczego. Wiele z nich zawierało elementy praktyczne, dotyczące np. wpływu różnego rodzaju substancji na rośliny użytkowe - mówi dr hab. Arkadiusz Nowak z Samodzielnej Katedry Biosystematyki UO.

Jedną z ciekawszych i użytkowych była praca Martyny Bieszczad z II LO w Opolu. Badała ona wpływ różnych czynników na rozwój larwy muchy plujki, których do łowienia ryb używają wędkarze. Martyna postanowiła wyhodować doskonałą larwę dla swojego brata, który jest wędkarzem.

- Okazało się, że larwy najlepiej rozwijają się w temperaturze ok. 24 stopni ze stałym dostępem światła i na pożywce drobiowej. Tymczasem hodowcy najczęściej trzymają takie larwy w lodówce. Jak się okazało podczas mojego eksperymentu, nie jest to dla nich zbyt korzystne - mówi Martyna.

Do ogólnopolskiego etapu olimpiady przeszło aż 5 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska