Na Opolszczyźnie przybywa domów starców

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
sxc.hu
Rynek usług opiekunczych jest trudny. NIektóre prywatne Domy Pomocy Społecznej musiały zamknąć działalność.

Na początku lutego pierwsi pensjonariusze zostaną przyjęci do nowego prywatnego Domu Pomocy Społecznej “Edessa" w Ładzy w gminie Pokój. Kilka dni temu ośrodek uzyskał od wojewody pozwolenie na prowadzenie całodobowej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, starszymi i przewlekle chorymi. Nowy budynek pensjonatowy ma 52 miejsca. Koszt miesięcznego pobytu w zależności od komfortu pokoju i rodzaju opieki wynosi od 2,5 do 4,1 tys. zł. Pełny koszt pokrywa pensjonariusz, lub jego rodzina.

- Fala seniorów z Niemiec, którzy chcą spędzić swoje ostatnie lata w placówkach opiekuńczych w Polsce do nas nie dotarła - przyznaje Bernard Kozioł, właściciel DPS w Ładzy. - Myślę jednak, że nie będziemy mieli problemów z zapełnieniem ośrodka. Na Opolszczyźnie jest coraz więcej seniorów, którzy wymagają opieki, a ich dzieci wyjechały na stałe za granice. Pojawiają się także osoby, które urodziły się na Opolszczyźnie, mieszkały w Niemczech i chcą spędzić u nas emeryturę.

O tym, że rynek tego rodzaju usług jest trudny, świadczy przykład DPS Potok w Jarnołtówku. W 2012 roku spółdzielnia Odnowa z Opola przekształciła swój dom wypoczynkowy dla niepełnosprawnych na ośrodek opieki dla 35 seniorów. Prywatny DPS w Jarnołtówku również oferował wysoki poziom pobytu, opiekę, a swoich klientów szukał także za granicą. Koszt pobytu wynosił od 2,5 do 3 tys. zł.

- Niestety, mieliśmy zbyt mało chętnych na tego rodzaju usługi opiekuńcze - przyznaje Ewa Olszaniecka, prezes Odnowy w Opolu. - Mieszkała u nas nieduża grupa emerytów tylko z Polski. Nie udało nam się przyjąć nikogo z zagranicy. Mimo promocji, dobrego położenia ośrodka w atrakcyjnym miejscu, mimo niewygórowanych ośrodek przynosił straty i musieliśmy go zamknąć.

Na terenie województwa opolskiego działa w sumie 29 Domów Pomocy Społecznej, które dysponują ponad 3 tysiącami miejsc. 15 placówek prowadzą powiaty, dodatkowo 12 jest prowadzonych przez inne podmioty na zlecenie powiatu. Jeden DPS zorganizował samorząd gminny. Jeden należy do osoby fizycznej.

W listopadzie ub. roku wojewoda wydał pozwolenie na działalność dla nowego DPS z 32 miejscami dla Wyższej Szkoły Humanistyczno - Ekonomiczna w Brzegu. Kolejną placówkę kończy przygotowywać i rejestrować spółka Branda. Będzie to rezydencja dla seniorów “Złote Borki".

- Do Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia w Opolskim urzędzie Wojewódzkim docierają liczne sygnały o planowanych uruchomieniach kolejnych placówek - przyznaje Jacek Szopiński, rzecznik wojewody.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska