Można sprawić, by mózg dziecka pracował lepiej

Archiwum uczelni
b Wiele z prezentowanych stanowisk podczas konferencji odnosiło się do popularnej ostatnio neurodydaktyki.
b Wiele z prezentowanych stanowisk podczas konferencji odnosiło się do popularnej ostatnio neurodydaktyki. Archiwum uczelni
O metodach wspierania rozwoju dziecka rozmawiali na uczelni pracownicy naukowi i specjaliści z zakresu edukacji wczesnoszkolnej.

Dla rozwoju dziecka niezawodne są metody aktywizujące. Takie, które najlepiej odpowiadają na naturalne potrzeby malucha i wykorzystują możliwości jego mózgu. To wniosek, jaki został wyciągnięty na zakończenie konferencji naukowej zorganizowanej w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Opolu.

- Konferencja była podsumowaniem projektu badawczego Wydziału Pedagogicznego WSZiA - opowiada organizatorka sympozjum dr Urszula Strzelczyk-Raduli.

- Prowadziliśmy badania sondażowe w różnego rodzaju placówkach opiekuńczych i edukacyjnych. Chcieliśmy zdiagnozować skuteczność wykorzystywanych metod pracy z dziećmi. Tak jak zakładaliśmy, największe efekty przynoszą te, które aktywizują, rozwijają twórczość i angażują wiele zmysłów ucznia - mówi dr Strzelczyk-Raduli.

Konferencja stała się okazją do przedstawienia najnowszych trendów w edukacji. Wiele z prezentowanych stanowisk odnosiło się do popularnej ostatnio neurodydaktyki.

- Najnowsze badania pokazują, że tworzenie właściwego środowiska wychowawczego decyduje o tym, czym będą zajmować się nasze dzieci - mówił Sławomir Kania, prelegent konferencji, pracownik Wydziału Pedagogicznego WSZiA w Opolu.

- Na przykład zbyt wczesny i częsty kontakt dzieci z cyfrowymi technologiami wpływa destrukcyjnie na rozwój ich mózgu, w szczególności na segment odpowiedzialny za kompetencje społeczne i emocjonalne. Niestety nie jesteśmy w stanie zatrzymać tej wszechogarniającej ekspansji nowoczesnych technologii. Dlatego chcąc wspierać rozwój naszych dzieci, musimy uczyć je korzystać z technologii w sposób umiejętny i refleksyjny - mówił Sławomir Kania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska