Studenci Uniwersytetu Opolskiego chętnie zostają asystentami osób niepełnosprawnych

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Patrycja i Alicja zostały przyjaciółkami jeszcze zanim połączyła je relacja asystencka. - Od początku pomaganie Alicji było dla mnie czymś naturalnym  - mówi Patrycja (po prawej).
Patrycja i Alicja zostały przyjaciółkami jeszcze zanim połączyła je relacja asystencka. - Od początku pomaganie Alicji było dla mnie czymś naturalnym - mówi Patrycja (po prawej). Sławomir Mielnik
Uniwersytet Opolski od 4 lat z powodzeniem prowadzi projekt "asystent osoby niepełnosprawnej". Studenci zdrowi chętnie biorą pod opiekę niesprawnych ruchowo czy niewidomych kolegów.

Obie blondynki, obie studentki, uśmiechnięte i nierozłączne. Przyjaźnią się. Patrycja jest asystentką niewidomej Alicji. W sumie na Uniwersytecie Opolskim funkcjonuje 12 takich niezwykłych duetów, uczelnia od czterech lat prowadzi projekt asystenta osoby niepełnosprawnej. Chętnych jest coraz więcej.

- U nas to było tak, że zaprzyjaźniłyśmy się na długo przed tym zanim Patrycja została moją asystentką. Od pierwszego roku pomagała mi bezinteresownie, była moim asystentem nieoficjalnie - opowiada Alicja, studentka studiów magisterskich na kierunku pedagogika lecznicza z oligofrenopedagogiką.

Przyznaje, że kiedy przyjechała na Uniwersytet Opolski rzuciła się trochę na głęboką wodę.

- Nie znałam miasta, ani uczelni, ale byłam bardzo zdeterminowana. W ogóle jestem dość odważna, to zasługa moich rodziców - mówi.

Na początku było jej bardzo ciężko. Instruktor orientacji pochodził z nią po uczelni. Po jakimś czasie radziła sobie sama, tyle że studiowanie to nie tylko spacery uczelnianymi korytarzami. Trzeba chodzić do biblioteki, robić notatki.
- Część rzeczy jestem sobie w stanie sama zrobić. Mam udźwiękowiony komputer, więc przeczytam wszystko, co można sprowadzić do postaci dokumentu tekstowego. Inna sprawa, że czasem program wariuje i na przykład zamiast dużego D, czyta rzymskie 5. Generalnie moje prace potrzebują poprawek. Tu Patrycja jest niezastąpiona. Dzięki niej czuję się bezpieczna. Wiem, że o cokolwiek ją poproszę to mi nie odmówi - opowiada Alicja.

Asystentka Alicji pomogła jej także, gdy podczas pisania pracy licencjackiej edytor tekstów spłatał jej psikusa i 50 stron pracy dyplomowej wpisał jako przypisy. Wszystko trzeba było poprawiać ręcznie, ale Patrycja - mimo że miała na głowie także swoją pracę - nie zostawiła przyjaciółki.

-Nigdy tego nie odbierałam jako pracy czy obowiązku, po prostu jak Ala mnie o coś prosi, robię to. Dla mnie takie zachowanie jest naturalne - mówi Patrycja.

Dr Agnieszka Włoch, pełnomocnik rektora ds.osób niepełnosprawnych tłumaczy, że większość osób, które chcą pełnić funkcję asystenta prezentuje taką postawę.

- Bez takich predyspozycji osobowościowych nie da się sprawdzić w roli asystenta. Faktem jest, że asystent za swoją pracę dostaje pensję, ale nie da się tego robić ze względów finansowych. Między asystentem a studentem z niepełnosprawnością tak jak w przypadku Alicji i Patrycji musi wytworzyć się bliska relacja - mówi dr Włoch.
Najczęściej jest tak, że osoba niepełnosprawna i asystent poznają się dopiero na gruncie służbowym, ale jeśli nie wytworzy się potem między nimi pewien rodzaj więzi to taka współpraca nie ma sensu. - Tym bardziej, że niepełnosprawni ruchowo wymagają pomocy w wielu czynnościach związanych też z intymnymi sferami życia. Bez przyjaźni taka relacja się rozpadnie. W pierwszym roku funkcjonowania tej usługi mieliśmy przypadki, że osoba niepełnosprawna prosiła o zmianę asystenta - dodaje pełnomocnik.

Liczba niepełnosprawnych studentów na UO wciąż rośnie. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych jest ich już 222.

- Uważam, że to bardzo pozytywny wskaźnik. To dobrze świadczy o naszym społeczeństwie, bo ludzie nawet ze znacznym stopniem niepełnosprawności podejmują walkę o to, co im się należy, chcą normalnie funkcjonować w życiu społecznym i kulturalnym - tłumaczy dr Włoch.

Usługa asystenta funkcjonuje na UO już czwarty rok. Jej pomysłodawcą jest dr Agnieszka Gawor, poprzednia pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych. Wszelkie informacje dotyczące asystenta są dostępne na stronie www.bon.uni.opole. Mogą się o niego starać tylko osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Tam też znajdują się regulaminy i wnioski dla tych, którzy chcą zostać asystentami oraz dla niepełnosprawnych, którzy potrzebują pomocy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska