Miasto Opole chce odzyskać kontrolę nad ECO

Artur  Janowski
Artur Janowski
W środę wiceprezydent Janusz Kowalski został oddelegowany do sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki
W środę wiceprezydent Janusz Kowalski został oddelegowany do sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki Archiwum
W radzie nadzorczej firmy jest już trzech przedstawicieli Opola. Ich misją będzie m.in. doprowadzenie do zmiany zarządu spółki.

Jednym z członków rady nadzorczej został w czwartek wiceprezydent Opola Janusz Kowalski, który jest głównym pomysłodawcą nowych porządków w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny.

W środę wiceprezydent został oddelegowany do sprawowania stałego nadzoru nad działalnością spółki i będzie brał udział we wszystkich posiedzeniach zarządu z głosem doradczym.

To nie jest przypadkowe działanie

Spółka ECO od lat jest coraz mocniej obecna na rynku ciepłowniczym w Polsce, ale z drugiej strony, w ocenie obecnych władz miasta, Opole utraciło nad nią kontrolę.

Stało się tak mimo, że gmina wciąż posiada większościowy pakiet ponad 53 procent akcji, ale ma zaledwie trzech przedstawicieli w dziewięcioosobowej radzie nadzorczej.

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski i wiceprezydent Kowalski wielokrotnie mówili, że chcą w przyszłości zmienić strategię ECO. Co to oznacza?

Dziś firma zwiększa swoją wartość głównie poprzez przejęcia innych spółek ciepłowniczych poza Opolszczyzną oraz maksymalizuje zyski poprzez stosunkowo wysoką cenę ciepła. W 2013 roku ECO miała rekordowy zysk na poziomie 27 milionów złotych, z czego Opole otrzymało 8,9 mln zł. To sporo, ale obecne władze miasta uważają, że ECO wcale nie musi mieć dużego zysku.

Zamiast tego może aktywniej włączać się w życie Opola i na przykład uczestniczyć finansowo w miejskich inwestycjach.

Niewykluczone, że ECO mogłoby również mocniej wspierać opolskie kluby sportowe. Inny wariant zakłada próbę obniżenia cen ciepła w Opolu.

Choć jeszcze nikt nie mówi o tym oficjalnie, to wiadomo, że plan zakłada również zmianę władz spółki. Wiesław Chmielowicz, wieloletni prezes zarządu i dyrektor spółki ma być pierwszą osobą, którą bezpośrednio dotkną nowe porządki w ECO.

Na razie jednak do jakichkolwiek zmian jest wciąż daleko. Trzech przedstawicieli w radzie nadzorczej ma niemiecka firma E.ON edis energia (45,68 proc. udziałów), a pozostali członkowie to przedstawiciele załogi, którzy póki co stoją po stronie Chmielowicza.

Jeśli miasto chce odwołać zarząd i zmniejszyć rolę niemieckiego udziałowca, któremu obecny kurs spółki bardzo odpowiada, musi pozyskać kogoś z załogi. To jednak może potrwać.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska