Dobrzeń zmniejszy emisję dwutlenku węgla

Redakcja
Wzrost emisji dwutlenku węgla przyczynia się m. in. do ocieplenia klimatu.
Wzrost emisji dwutlenku węgla przyczynia się m. in. do ocieplenia klimatu. Andrzej Wiśniewski/Polskapresse
Najwięcej dwutlenku węgla emitują domki z Dobrzenia Małego. To aż 20 procent ogólnej emisji z budownictwa mieszkalnego w gminie.

Termomodernizacja budynków (głównie użyteczności publicznej) oraz rozbudowa sieci ciepłowniczej to m.in. założenia Planu gospodarki niskoemisyjnej, jaki przyjęła gmina. Dobrzeń Wlk. jest postrzegany jako gmina, która w całości ma dostęp do taniego i ekologicznego ciepła z Elektrowni Opole. W rzeczywistości jest tak w Dobrzeniu Wlk. i Czarnowąsach.

Nie ma natomiast ciepłociągu w Dobrzeniu Małym ani w Borkach. W Kup można podłączyć domki do sieci gazowniczej, ale też nie wszyscy chcą z tego korzystać.

- Mieszkańcy upominają się o tanie ciepło, dlatego wystosowałem do elektrowni pytanie o możliwość takiej modernizacji ich zasilania, aby można było rozbudować sieć ciepłowniczą w gminie. Wyślemy też do mieszkańców ankieterów, aby zebrali ostateczne deklaracje przyłączenia gospodarstw do rozbudowanego ciepłociągu - mówi wójt Henryk Wróbel.
Szacuje się, że rozbudowa sieci ciepłowniczej do 2020 r. kosztować będzie 1 mln zł. Już w tym roku zaczynają się natomiast prace związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. Montaż kolektorów słonecznych w Zespole Niepublicznych Szkół w Kup ma nastąpić jeszcze w tym roku, a koszt szacuje się na 50 tys. złotych.

Termomodernizacji oraz wymiany źródła ciepła na ekologiczne wymaga też budynek szkolny w Dobrzeniu Małym. Koszt oszacowano na ponad 200 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska