Jarosz i Majkel puszczają muzę na dużej przerwie w opolskim Elektryczniaku

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
- Witamy w dzisiejszej audycji. Prowadzą ją dla was Jarosz i Majkel - te słowa rozbrzmiewają codziennie od października podczas długiej przerwy na korytarzach Elektryczniaka. To efekt pasji kilku uczniów, którzy stworzyli sieć audio obejmującą całą szkołę i działają w szkolnym radiowęźle.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Historia radiowęzła zaczęła się trzy lata temu, gdy w konkursie "Granty dla szkół" projekt uczniów Elektryczniaka uzyskał najwyższą ocenę wśród szkół województw: dolnośląskiego i opolskiego, i otrzymał główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy zł.

Dzięki grantowi powstało studio nagraniowe ze sprzętem, jaki można spotkać w radiach komercyjnych (konsola radiowa, procesor efektów, zestaw mikrofonów pojemnościowych oraz komputer), a uczniowie rozpoczęli szkolenie. Stało się to możliwe dzięki współpracy z największą studencką rozgłośnią radiową "Radio-Sygnały" na Uniwersytecie Opolskim.

Obecnie w radiowęźle Elektryczniaka pracuje pięciu zapaleńców: Michał Jarosz, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczuk, Marcin Zalewski z klasy 2A (mechatronicy) oraz Remigiusz Jarosławski z klasy 2C (teleinformatyk). Opiekę nad nimi pełni Tomasz Śniegur, nauczyciel j. angielskiego.
- Najfajniej jest, gdy uczniowie dobrze się bawią na przerwie przy zgłoszonych przez siebie utworach - mówi Michał. To właśnie w tym celu ekipa radiowęzła założyła profil Radio Elektryczniak na popularnym portalu społecznościowym. Uczniowie zgłaszają swoje propozycje, które potem są odtwarzane. - Mamy już ok. 300 osób, które nas zlajkowały - cieszą się młodzi radiowcy.

System nagłośnienia służy także do przekazywania informacji szkolnych podczas nadawanych przez uczniów wiadomości. W swoim studiu grupa radiowa gościła już muzyków zespołu "Resistance" oraz profesorów z Politechniki Opolskiej. W planach jest zakupienie sprzętu umożliwiającego archiwizację nagrań oraz profesjonalne wygłuszenie studia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska