Kupił traktor w internecie. Stracił 30 tysięcy złotych

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Policja zaleca rozważne zakupy w internecie.
Policja zaleca rozważne zakupy w internecie. Archiwum
Mieszkaniec powiatu strzeleckiego został oszukany w internecie. Stracił sporo pieniędzy.

- Mężczyzna podczas przeglądania stron internetowych zainteresował się ofertą sprzedaży ciągnika - mówi st. sierż. Paulina Porada ze strzeleckiej policji.

Skontaktował się telefonicznie i mailowo ze sprzedającym i po uzgodnieniu wszystkich szczegółów transakcji zdecydowany na zakup pojazdu, wpłacił na wskazane przez sprzedającego konto pieniądze - ponad 30 tysięcy złotych.

- Po dokonanej wpłacie, ponownie telefonicznie skontaktował się ze sprzedającym, który zapewnił go, że ciągnik zostanie mu dostarczony w ciągu dwóch dni - mówi Paulina Porada. - Niestety nie otrzymał zakupionej maszyny, a kontakt ze sprzedawcą się urwał.

Policja przestrzega:

- kierujmy się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego,

- korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych, stosujmy się do regulaminów i zasad korzystania z tych portali,

- przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność, można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić,

- kupując na aukcji internetowej sprawdźmy komentarze o sprzedającym, brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność,

- nie dokonujmy wysokich płatności dopóki nie dostaniemy zakupionego towaru.

- przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu - literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze,

- jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu puste pudełko, lub inny produkt natychmiast zadzwońmy na Policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

- pamiętajmy oferty sprzedaży w zaniżonej cenie nie odpowiadającej wartości rzeczywistej powinny wzbudzić naszą podejrzliwość. Nie zawsze to, co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny.

- w żadnym wypadku nie wysyłajmy pieniędzy "z góry", za jakikolwiek towar. Korzystając z zagranicznych serwisów aukcyjnych nie dajmy się namówić na transakcję poza aukcją. Jeśli dostaniemy maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdźmy dokładnie czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza, gdy wskazany jest numer konta, na który mamy przelać należność. Gdy są wątpliwości - nawiążmy korespondencję ze sprzedającym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska