Opolszczyzna stawia na młodych fachowców

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Mateusz Olifierczuk z II klasy technikum energetyki odnawialnej w Kędzierzynie-Koźlu: – Już mamy tutaj świetny sprzęt, a ma być go coraz więcej. Fajnie!
Mateusz Olifierczuk z II klasy technikum energetyki odnawialnej w Kędzierzynie-Koźlu: – Już mamy tutaj świetny sprzęt, a ma być go coraz więcej. Fajnie! Tomasz Kapica
Na inwestycje w opolskie szkolnictwo zawodowe przeznaczonych zostanie 30 milionów złotych. Rynek upomina się o fachowców, coraz więcej osób chce się uczyć w technikach i zawodówkach.

Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Kędzierzynie-Koźlu ma nową pracownię. Uczniowie szkolą się w niej z obsługi systemów energetyki odnawialnej.

- Sprzęt jest bardzo nowoczesny, fajnie się na nim pracuje - przyznaje Mateusz Olifierczuk, uczeń II klasy technikum energetyki odnawialnej. - Do dyspozycji mamy zestawy solarne, różne rodzaje pomp ciepła i system tzw. paneli fotowoltaicznych.

Ale to dopiero początek rozwoju centrum i innych tutejszych szkół. W niedalekiej przyszłości w CKPiU zamontowane zostaną systemy mechatroniczne. Na kozielskiej wyspie, w budynku centrum, powstanie pracownia do nawigacji śródlądowej.

- Planujemy także uruchomienie nowoczesnej pracowni gastronomicznej, bo rozwija się u nas sektor usług oraz hotelarstwo. A my chcemy wychodzić naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy - podkreśla wicestarosta powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego Józef Gisman.
Opolscy samorządowcy wspólnie z władzami województwa przygotowują wielki projekt wsparcia kształcenia zawodowego w całym regionie. Za blisko 30 milionów złotych przebudowanych zostanie 14 placówek oświatowych, a 20 szkół doposażonych. 11 pracowni kształcenia zawodowego doczeka się modernizacji. Pieniądze pochodzą z funduszy europejskich i wkładów własnych samorządów. Skorzysta na tym ponad 6 tysięcy uczniów.

- Rynek upomina się o fachowców, coraz więcej osób chce kształcić się w technikach i szkołach zawodowych, a mniej w liceach - zauważa Adam Koj z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

RCRE ma opracować kolejne projekty, które będą uzupełniały ten inwestycyjny, jaki realizować mają samorządowcy z władzami województwa. Dyrektorzy zawodówek podkreślają, że koniunktura dla tego typu szkół jest coraz lepsza.

- Doposażyliśmy niedawno pracownię dla elektryków, bo zauważyliśmy, że ten zawód jest deficytowy na naszym terenie - mówi Bożena Mudry, wicedyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu. - Obecnie aż 95 procent uczniów chce podchodzić do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. To świadczy o tym, że dobrze wybrali szkołę i zawód i że wiążą z nim przyszłość.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska