Na Politechnice Opolskiej wzięli pod lupę dobre mikroorganizmy

Anna Grudzka
Anna Grudzka
- Mikroorganizmy mogą pomóc nawet w domu. Produkuje się już detergenty, które je zawierają - mówi prof. Katarzyna Szwedziak (po lewej). Obok Katarzyna Nazar-Morelewska.
- Mikroorganizmy mogą pomóc nawet w domu. Produkuje się już detergenty, które je zawierają - mówi prof. Katarzyna Szwedziak (po lewej). Obok Katarzyna Nazar-Morelewska. Paweł Stauffer
Naukowcy i producenci rolni z całego regionu wzięli udział w IV Opolskiej Konferencji z cyklu Biologizacja Rolnictwa, która we wtorek odbyła się na Politechnice Opolskiej.

Uczestnicy dyskutowali o inteligentnych technologiach biologizacji życia, a hasłem konferencji były "Pożyteczne mikroorganizmy - deklastrowana woda".

- Inteligentne rozwiązania to te oznaczające przede wszystkim powrót do natury i ograniczenie chemizacji rolnictwa - mówi dr hab. inż. Katarzyna Szwedziak, prof. PO.

Była mowa o probiotechnologii, czyli wykorzystaniu bakterii i grzybów we wszystkich gałęziach przemysłu rolnego - od nawożenia pól aż po to, co znajduje się na naszych stołach.

Badania trwają

Politechnika zajmuje się tą tematyką od czterech lat.

- Prowadzimy badania na rzepaku i pszenicy na dwóch wielkoobszarowych gospodarstwach. Prowadzimy też doświadczenia w pieczarkarni w Kępie, a także na obiekcie na fermie drobiu w Chrząstowicach. Zaczynamy też badania w magazynach, gdzie będziemy starali się minimalizować zanieczyszczenia mitotoksynami - mówi prof. Szwedziak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska