Caritas w Dobrzeniu Wielkim jako pierwszy w Polsce służył chorym w domach

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Obecność pielęgniarek Caritasu w domach jest dla ludzi starszych odczuwalną ulgą w cierpieniu.
Obecność pielęgniarek Caritasu w domach jest dla ludzi starszych odczuwalną ulgą w cierpieniu. Caritas Diecezji Opolskiej
Pielęgniarki jeżdżące do pacjentów są wizytówką opolskiego Caritasu. Tym doświadczeniem Opolanie dzielili się na ogólnopolskim sympozjum

W ramach obchodów 25-lecia Caritas w Polsce, w ośrodku "Rybak" w Głuchołazach zorganizowano konferencję: "Troska Kościoła o chorych".

Wybór Śląska Opolskiego na miejsce takiego sympozjum nie był przypadkowy. To tutaj - w Dobrzeniu Wielkim - 22 lata temu powstała pierwsza stacja opieki Caritas, będąca matką wszystkich takich placówek w Polsce.

- Ta przejęta wówczas z Niemiec forma opieki nad ludźmi chorymi proroczo odpowiadała na dzisiejsze potrzeby regionu, w którym mieszka mnóstwo starszych osób, pozbawionych opieki dzieci i wnuków, które emigrowały za pracą - mówi Artur Wilpert z Caritasu Diecezji Opolskiej. Obecnie w województwie opolskim działają 54 stacje opieki. Posługę chorym pełnią zespoły pielęgniarek środowiskowych, których działania ukierunkowane są przede wszystkim na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych, profilaktykę zdrowotną oraz opiekę paliatywno-hospicyjną w domach.

Sacrum własnego domu

- Nasze doświadczenia pokazują, że chorzy starsi ludzie niezwykle cenią sobie sacrum własnego domu - dodaje Artur Wilpert. - Także wówczas, gdy jest to dom zbyt duży, trudny do ogrzania i częściowo pusty. Podejmujemy więc wysiłek, by do nich dojechać. I to nas wyróżnia w skali Polski. Obecność pielęgniarki w domu jest istotnym elementem ulgi w cierpieniu, jaką odczuwają pacjenci. Podczas sympozjum goście spoza regionu nazywali ten rodzaj opieki miłosierną ręką Kościoła wyciągniętą do chorych.

Drugą rozpowszechnioną na Opolszczyźnie formą troski o chorych są gabinety rehabilitacyjne. Działa ich łącznie 36, świadczą usługi z zakresu kinezyterapii, fizykoterapii, światłolecznictwa i elektrolecznictwa. Ponieważ gabinety te są umieszczone przede wszystkim na terenach wiejskich, skracają one drogę pacjentów do rehabilitacji. Pacjenci nie muszą po tę pomoc jeździć do powiatu.

W czasie sympozjum dyrektor opolskiego NFZ Tomasz Uher pokazał statystyki obrazujące, że Caritas dominuje tym samym, gdy chodzi o opiekę nad ludźmi chorymi i starszymi na terenach wiejskich. Leczniczą ofertę Caritasu na Opolszczyźnie dopełniają między innymi warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w Starych Siołkowicach, w Nysie, Głuchołazach i Kluczborku, Centrum Opieki Paliatywnej w Starych Siołkowicach oraz Centrum Rehabilitacji dla Dzieci w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska