Studenci z PMWSZ w Opolu nie próżnują

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Na zdjęciu od lewej: Piotr Tkocz, Kamil Zwierzchowski, Miriam Weinzettel, mgr Grzegorz Biliński, Tomasz Matusz i Gabriela Bidzińska z SKN "Fizjomedyk” oraz studenci-pacjenci na posturografie i łóżku.
Na zdjęciu od lewej: Piotr Tkocz, Kamil Zwierzchowski, Miriam Weinzettel, mgr Grzegorz Biliński, Tomasz Matusz i Gabriela Bidzińska z SKN "Fizjomedyk” oraz studenci-pacjenci na posturografie i łóżku. Paweł Stauffer
Jak ulżyć w bólu okołoporodowym, wspomóc efektywnie sportowców i pacjentów. Nad tym pracują studenci fizjoterapii z kół naukowych działających w PMWSZ.

Prowadzimy obecnie kilka projektów badawczych z zakresu fizjoterapii w ramach współpracy studenckich kół naukowych, które zajmują się tą dziedziną nauki - mówi Grzegorz Biliński, opiekun SK "Fizjomedyk" z Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu.

Jedne ze studenckich badań dotyczą zastosowania technik fizjoterapeutycznych we ograniczeniu bólu pleców u kobiet po porodzie. Okazuje się, że panie, które rodziły czy to w sposób naturalny, czy przez cesarskie cięcie i były wspierane przez fizjoterapeutę, deklarują, że ból w okolicach lędźwi zmniejsza się z 10 do 4, a nawet 3 punktów, podczas gdy kobiety, u których z powodu przeciwwskazań medycznych nie można było zastosować tej metody, deklarują wzmaganie się bólu. Wyniki tych badań opolskich studentów przedstawi wkrótce na ogólnopolskiej konferencji medycznej w Poznaniu Gabriela Bidzińska studentka I roku studiów magisterskich z fizjoterapii, stypendystka ministra i prezydenta Opola. Nagrodzonych za wysokie średnie ocen i działalność naukową przez ministra i prezydenta Opola studentów uczelni medycznej jest więcej. Zdobywają je m.in. za aktywną działalność w uczelnianych kołach naukowych.
- Badamy także nowe techniki Kinesiology Taping, czyli zastosowanie specjalnych plastrów u sportowców i ich wpływ na kontrolę chwiania się organizmu przy użyciu platformy posturograficznej - mówi Tomasz Matusz z I roku studiów magisterskich na fizjoterapii, także stypendysta ministra i prezydenta miasta. - Techniki z użyciem tych plastrów można także stosować w terapii u pacjentów po udarach czy ze stwardnieniem rozsianym.

Studenci-badacze sprawdzają też wpływ zabiegów elektrokardiologii inwazyjnej na badanie układu oddechowego.-Zmieniamy parametry w standardowych testach i sprawdzamy, jaki mają wpływ na ostateczne wynik badania - wyjaśnia Grzegorz Biliński, opiekun SKN "Fizjomedyk".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska