Uczniowie Elektryczniaka awansowali do finału Odysei Umysłu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Twórcy Odysei uważają, że warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców.
Twórcy Odysei uważają, że warto kształcić inicjatorów, nie imitatorów; ryzykantów, nie replikantów; pomysłodawców, nie podwykonawców. elektryczniak
W eliminacjach okręgowych Odysei Umysłu we Wrocławiu wzięło udział 80 drużyn i 560 uczniów. Drużyna z ZS Elektrycznych jako jedyna ponadgimnazjalna przeszła do finału konkursu.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej. Konkursowi przyświeca hasło jego pomysłodawcy dr. Sama Micklusa - "Nie ma czegoś takiego jak zły pomysł; zawsze natomiast istnieje pomysł lepszy!"

Uczniowie opolskiego Elektryczniaka od wielu lat ścigają się na naukowe wyzwania, pomysły i sposoby ich realizacji. W tym roku w eliminacjach regionalnych 24. Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Odysei Umysłu - pierwszego etapu międzynarodowego konkursu twórczego rozwiązywania problemów Odyssey of the Mind - pod okiem swoich trenerów wystartowały dwie drużyny z Zespołu Szkół Elektrycznych. W sumie do Wrocławia przyjechało 80 drużyn, skupiających około 560 Odyseuszy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, którzy zmierzyli się ze sobą, prezentując rozwiązania problemów długoterminowych w czterech kategoriach wiekowych.
Drużyna Elektryczniaka w składzie: Kasper Biegun, Kamil Seliga, Paweł Stolarczyk, Szymon Wydra, (wszyscy z 4 ET) oraz Krzysztof Kocorek (4 CT) - której trenerem jest Beata Peczeniuk - awansowała do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 28 - 29 marca w Gdańsku. To jedyna opolska drużyna ze szkoły ponadgimnazjalnej.

Do rywalizacji staną Odyseusze z całej Polski, wyłonieni podczas eliminacji regionalnych w Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Najlepsi będą reprezentować Polskę na finałach światowych w Stanach Zjednoczonych.

Odyseusze wystartowali jesienią, zaczynając od wyboru problemu długoterminowego. Drużyny, pracujące ze swoim trenerem w zespołach 5-7 osobowych, przygotowywały rozwiązanie problemu rozbieżnego, czyli takiego, który ma wiele możliwych realizacji. I właśnie to rozwiązanie, wplecione dodatkowo w krótkie przedstawienie, prezentowali podczas konkursu na eliminacjach regionalnych.

Cele konkursu

Odyseja Umysłu kładzie największy nacisk na twórcze rozwiązywanie problemów, rozwijanie kreatywnego myślenia oraz pracę w zespole. Rozwiązując złożone zadania konkursowe, uczestnicy uczą się krytycznie analizować informacje w celu identyfikacji faktycznych ograniczeń i sedna problemu. Realizując interdyscyplinarne projekty młodzi muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim stosować ją w praktyce. Uczniowie Elektryczniaka biorący udział w programie podołali stawianym przed nimi zadaniom, mimo iż nie było to proste.

Drużyna z klasy 2 AT w składzie: Jakub Bias, Tomasz Czekała, Michał Jaroszczuk, Marceli Makarewicz, Piotr Scześniok, Wojciech Tokarczuk, Marcin Zalewski - pracująca pod opieką trenera Tomasza Śniegura - podjęła problem zatytułowany "Pociąg do wyzwań". Zadanie zostało określone następująco: Zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi od jednego do trzech pojazdów, które będą przemieszczać się po torach i zatrzymywać na różnych stacjach - pokonując pomiędzy przystankami przeszkody, wybrane z określonej listy. Wehikuły muszą być kierowane wyłącznie przez tory, po których się poruszają - i nie mogą dotykać niczego oprócz nich. Drużyna przedstawi swoje rozwiązanie w formie spektaklu, w którego fabułę wplecie perypetie pojazdów oraz postać zabawnego konduktora, służącego radą podróżnym. Ostatni z planowych przejazdów stanowić będzie zarazem "rundę honorową", podczas której wehikuł dumnie zaprezentuje flagę lub transparent.
Druga drużyna, która jak się później okazało awansowała do finału, rozwiązywała problem nazwany " Odlećcie w kulki". Jej zadanie przedstawiało się następująco: Drużyna powinna zaprojektować i zbudować - wyłącznie z drewna balsa i kleju - strukturę, która poddana zostanie próbie udźwignięcia jak największego ciężaru. Konstrukcja musi z początku utrzymywać pięć szklanych kulek, które - w miarę jej obciążania - zespół będzie uwalniać po jednej, usuwając fragmenty struktury przy użyciu stworzonego przez siebie urządzenia. Po nałożeniu na konstrukcję tablicy bezpieczeństwa oraz pierwszego odważnika, uczestnicy - za pomocą wspomnianego przyrządu - usuną kawałek drewna i wypuszczą pierwszą kulkę. Później położą następny odważnik, uwolnią drugą kulkę - i tak dalej. Obciążanie struktury i wypuszczanie kolejnych kulek wplecione zostanie w spektakl, którego fabuła nawiązywać będzie do "odlatywania od rzeczywistości" i popadania w szaleństwo… (do czego odnosi się oryginalny tytuł tzn. Lose Your Marbles).

- Odyseusze uczą się marzyć - odważnie i w oparciu o cele, myśleć - samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć - mówią organizatorzy konkursu. - Zachęcamy ich, by działali w duchu innowacji - łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji - z otwartością na pomysły i opinie innych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska