Stal Nysa wygrała i pewnie trafi na SMS Spała

Zawodnicy Stali: Mateusz Nożewski (z lewej) i Dawid Bułkowski.
Zawodnicy Stali: Mateusz Nożewski (z lewej) i Dawid Bułkowski. Oliwer Kubus
Nasi I-ligowi siatkarze na zakończenie fazy zasadniczej pokonali 3:0 Kęczanina Kęty i wykorzystując potknięcie Krispolu Września awansowali na 4. miejsce.

W czwartek gra jednak SMS i to z ostatnią w tabeli Avią, więc wielce prawdopodobne jest, że wygra i wyprzedzi Stal. Ale to oznaczać będzie, że obie drużyny zmierzą się w I rundzie play off. Sezon zasadniczy nysanie zakończyli pewną wygrana, choć w każdym z setów mieli swoje kłopoty. Do połowy nie mogli być pewni swego, ale zwłaszcza doskonała gra w bloku sprawiała, że przejmowali zdecydowanie inicjatywę i dyktowali warunki.

W pierwszej partii przy serwisach Macionczyka Kęczanin prowadził 3:0, a przewagę utrzymywał do pierwszej przerwy technicznej. Po niej Biegun zaatakował w siatkę i było 9:9, ale znów asa posłał Macionczyk, za chwilę Pietraczuk, a gospodarze popełnili błąd i przegrywali 12:16. Trzy wybloki i kontry oraz szczęśliwie przebita piłka przez Piotrowskiego dały remis, a za chwilę bloki i kontry - prowadzenie 21:17.

Drugi set zaczął się od stanu 2:0, ale po aucie Długosza i asie Błasiaka Kęczanin wygrywał 7:6, a po zatrzymaniu Bułkowskiego 11:9. Stal doszła, jednak po asie Pietraczuka i dwóch spornych sytuacjach na korzyść rywala przegrywała 11:15. Po czasie na żądanie Przy serwisie Bułkowskiego zapunktował Długosz, a przy zagrywkach Nożewskiego miejscowi postawili cztery pojedyncze bloki z rzędu i wygrywali 18:16. Za chwilę z pola serwisowego trafił Piotrowski, a blok dołożył Nożewski i zrobiło się 23:19.
Trzeciego seta stalowcy zaczęli najlepiej i po asie Bułkowskiego wygrywali 4:1. Tyle że tym samym odpowiedział Macionczyk i było tylko 9:8. I wówczas nastąpił decydujący moment. Nasi uratowali się blokiem, z drugiej piłki zaatakował Biernat i ustawił blok. Zrobiło się 16:12, a po czapach długosza 22:16. Gospodarze popełnili jeszcze dwa błędy, ale wszystko blokiem skończył Biernat.

Stal AZS PWSZ Nysa - Kęczanin Kęty 3:0 (20, 19, 18)
Stal: szczurek, D. Bułkowski, Nożewski, Piotrowski, Kalembka, Długosz, Biniek (libero) - Dzikowicz, Biernat, Makowski, Rafalik, Ziółkowski.
Kęczanin: Macionczyk, Błasiak, Behrendt, Biegun, Macek, Pietraczuk, Mariański (libero) - szpyrka, Ciupa, ogrodniczuk, Gaweł Gandyk.
Sędziowali: Grzegorz Skowroński i Benedykt Cieślik (Katowice). Widzów 300.