Na Uniwersytecie Opolskim powstało Centrum Kompetencji

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Jednym z pierwszych naukowców,  którzy zgłosili się do Centrum Kompetencji, była dr hab. Ewa Moliszewska, która zajmuje się fitopatologią. Na zdjęciu z Marcinem Migą, pomysłodawcą projektu.
Jednym z pierwszych naukowców, którzy zgłosili się do Centrum Kompetencji, była dr hab. Ewa Moliszewska, która zajmuje się fitopatologią. Na zdjęciu z Marcinem Migą, pomysłodawcą projektu. Archiwum uczleni
Na uniwersytecie powstała platforma, która ma kojarzyć naukowców z przedsiębiorcami. Dzięki temu pracownicy uczelni będą mogli rozwiązywać problemy zlecone przez biznes.

Pomysł powołania centrum powstał na jednym ze spotkań rady gospodarczej złożonej z opolskich przedsiębiorców i działającej przy rektorze Uniwersytetu Opolskiego.

- Rozmawialiśmy na temat potencjału intelektualnego i współpracy naszych pracowników z biznesem. Jeden z członków rady zarzucił nam, że mimo posiadania świetnej kadry nie chwalimy się ich osiągnięciami, a naukowców z UO nie widać w gronach eksperckich. Wtedy wpadliśmy na pomysł powołania takiego Centrum Kompetencji, które ułatwi kontakt naukowców z przedsiębiorcami - mówi Marcin Miga, pomysłodawca projektu.

Centrum Kompetencji ma być platformą porozumienia między nauką a biznesem.

- Jedno bez drugiego nie istnieje - podkreśla Miga. - W centrum pokazujemy naszych pracowników nie przez pryzmat publikacji, monografii, lecz poprzez możliwości współpracy z szeroko pojętym biznesem - dodaje.
Na stronie internetowej jednostki można znaleźć nazwiska konkretnych naukowców, wraz z ich osiągnięciami i danymi kontaktowymi przyporządkowanymi do konkretnych zakresów współpracy od matematyki i informatyki, przez nauki humanistyczne do biologii i chemii.

- Ta informacja skierowana jest do przedsiębiorców, którzy poszukują pracowników naukowych oraz pracowników naukowo-dydaktycznych do realizacji prac naukowo-badawczych, ekspertyz w obszarach kluczowych dla gospodarki regionalnej. Oferujemy spotkania doradcze z zespołem ekspertów, co wpłynie na powiązanie pracy badawczej naukowca z zapotrzebowaniem przedsiębiorstw. Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z wiedzy i doświadczenia pracowników naszej uczelni w rozwiązaniu problemów funkcjonowania przedsiębiorstwa - tłumaczy Miga.

Naukowcy mogą się zgłaszać

Lista pracowników jest cały czas otwarta, uczelnia liczy, że kolejni naukowcy zgłoszą się do centrum. Jednym z naukowców, którzy znajdują się na liście ekspertów skupionych wokół Centrum Kompetencji, jest dr hab. Ewa Moliszewska z Katedry Biotechnologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Postanowiłam zgłosić się do centrum, ponieważ jako fitopatolog od lat współpracuję z przedsiębiorstwami. Do tej pory zajmowałam się głównie chorobami buraka cukrowego. W tym zakresie mam największe doświadczenie, ale swoją wiedzą mogę służyć także w kwestiach dotyczących innych zagadnień związanych z grzybowymi chorobami roślin, kultur in vitro roślin czy diagnostyki mykologicznej - mówi dr hab.Ewa Moliszewska.

Więcej informacji na temat centrum, a także szczegółowy wykaz wszystkich naukowców, którzy z nim współpracują, wraz z danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie www.uni.opole.pl/centrumkompetencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska