Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wydał atlas historyczny

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Atlas czeka już na nauczycieli i uczniów. Na zdjęciu prezentuje go Andrea Halenka z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Atlas czeka już na nauczycieli i uczniów. Na zdjęciu prezentuje go Andrea Halenka z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Sławomir Mielnik
Ukazuje on historię Górnego Śląska XX w. Zbiór ponad 40 map edukacyjnych z opisami przyda się nauczycielom i uczniom.

Atlas autorstwa Marcina Kordeckiego i Dawida Smolorza przedstawia w atrakcyjnej i przystępnej formie najważniejsze zagadnienia z XX-wiecznej historii regionu. To wydawnictwo, jakiego na rynku jeszcze nie było. Ze względu na zawartość atlas może skutecznie przyczynić się do popularyzacji wielokulturowej przeszłości Śląska, prezentując wydarzenia, które wpłynęły na losy setek tysięcy jego mieszkańców.

Wśród ponad 40 unikatowych map wraz z opisami w języku polskim i niemieckim znalazły się m.in. mapy prezentujące zmiany granic na Górnym Śląsku w XX w., sytuację językową w regionie według spisu z 1910 roku, użycie dialektów polskich, niemieckich i czeskich na początku XX wieku, przebieg trzech powstań śląskich, rezultaty plebiscytu i podział obszaru plebiscytowego, kulturę i szkolnictwo mniejszościowe około roku 1930, walki na Górnym Śląsku we wrześniu 1939, zmiany ludnościowe po 1945 i wiele innych.
- Mapy mówią czasem o historii danego terytorium więcej niż teksty - mówi Rafał Bartek, dyrektor Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. - W czasach kultury obrazkowej trudno liczyć na to, że uczeń będzie od razu czytał opasłe tomy, by zrozumieć zawiłą historię Górnego Śląska. Wybraliśmy więc formę bardziej przystępną, mając nadzieję, iż stanie się ona atrakcyjnym punktem wyjścia, furtką do późniejszych głębszych lektur i poszukiwań.

Zbiór map może być przydatny zarówno na zajęciach z regionalizmu w ramach tzw. godzin karcianych, jak i na lekcjach własnej kultury i historii kraju pochodzenia mniejszości. Szkoły zainteresowane atlasem powinny się kontaktować z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej (Opole, ul. 1 Maja 13/2,tel. 77 402 51 05).

Spotkanie promocyjne na temat atlasu w piątek, 10 kwietnia o 17.00 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, ul. Piastowska 18-20. Gośćmi będą autorzy, Marcin Kordecki i Dawid Smolorz oraz Dariusz Przybytek, kartograf. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska