PIH skontrolowała stacje paliw. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oleju napędowego

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Spośród 931 próbek pobranych na polskich stacjach losowo norm nie spełniało 3,87 proc. (rok wcześniej 3,92 proc.).
Spośród 931 próbek pobranych na polskich stacjach losowo norm nie spełniało 3,87 proc. (rok wcześniej 3,92 proc.). Archiwum
Choć jakość wyrywkowo sprawdzonych paliw nieco się poprawiła, to ciągle niemal 4 proc. nie nadaje się do użytku - wynika z kontroli PIH.

Na Opolszczyźnie nieprawidłowości stwierdzono na stacjach, na które uskarżali się kierowcy, wskazanych przez organy ścigania i gdzie w poprzednich latach inspektorzy mieli już zastrzeżenia do jakości paliw.

- W Kluczborku zakwestionowano próbki oleju napędowego, w których było ponad dwa razy więcej siarki, niż dopuszczają normy, a gaz pobrany ze stacji w Krzanowicach miał zbyt niską temperaturę zapłonu - wynika z informacji Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Opolu. W sumie na Opolszczyźnie w ub.r. skontrolowano 55 stacji, z których pobrano 57 próbek.

Wyniki badań na tych specjalnie wskazanych 464 stacjach w kraju, na których pobrano 527 próbek, pokazują, że 12,52 proc. z nich nie spełniało norm. Rok wcześniej było to 7,8 proc. Zastrzeżenia dotyczyły z reguły oleju napędowego, w mniejszym stopniu gazu LPG i minimalnym benzyny.

Feralny olej napędowy miał m.in. niską temperaturę zapłonu, co może skutkować wybuchem oparów paliwa przy nalewania go z dystrybutora do baku samochodu. Nie był też odporny na utlenianie, w efekcie czego paliwo mętnieje, a w zbiorniku i systemie zasilania odkładają się osady żywiczne, które m.in. zatykają filtry paliwa i zanieczyszczają zawory wtryskowe.
Najgorzej w tej kontroli wypadły stacje w województwach: śląskim (aż 45,24 proc. zakwestionowanych próbek), małopolskim (27,78 proc.) i właśnie opolskim (20 proc. próbek) - podaje UOKiK.

Spośród 931 próbek pobranych na polskich stacjach losowo norm nie spełniało 3,87 proc. (rok wcześniej 3,92 proc.). Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło oleju napędowego. W tych losowych badaniach na Opolszczyźnie nie odnotowano nieprawidłowości, najgorzej było w woj. łódzkim, wielkopolskim i podkarpackim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska