Brzeg stara się o zabezpieczenie wyspy przed powodzią

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Burmistrz Jerzy Wrębiak (z lewej) pokazywał zagrożenia dla wyspy i możliwości, jakie przyniosłaby inwestycja przeciwpowodziowa.
Burmistrz Jerzy Wrębiak (z lewej) pokazywał zagrożenia dla wyspy i możliwości, jakie przyniosłaby inwestycja przeciwpowodziowa. Jarosław Staśkiewicz
Na zaproszenie burmistrza w mieście gościli dziś przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Kilkanaście osób przez dwie godziny zwiedzało tereny wyspy między Odrą a kanałem żeglugowym, żeby naocznie przekonać się, na czym polega zagrożenie podczas powodzi.

Na wyspie znajduje się wiele zakładów przemysłowych i usługowych, miejska oczyszczalnia ścieków oraz budynki mieszkalne. Ten majątek jest szacowany na co najmniej 100 mln zł.

Tymczasem ten teren nie był dotąd uwzględniany w przygotowywanych Planach Zarządzania Ryzykiem Przeciwpowodziowym.

Firma, która na zlecenie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej opracowuje ten dokument, już jesienią organizowała spotkania zespołów roboczych ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, ale Brzeg w tych spotkaniach nie uczestniczył.

Teraz nowy burmistrz Jerzy Wrębiak nadrabia te zaległości i wszystko wskazuje na to, że propozycje miasta i przedsiębiorców znajdą się w planie.

Chodzi m.in. o obwałowanie wyspy, ale także np. likwidację polderu Brzezina (a faktycznie umożliwienie swobodne rozlewanie się rzeki na jego obszarze), co pozwoliłoby na znaczne obniżenie poziomu Odry podczas tzw. 100-letniej wody.

Dr Robert Banasiuk z IMGW przedstawił wyniki obliczeń poziomu wody przy poszczególnych zabezpieczeniach, podkreślając, że właśnie likwidacja polderu Brzezina byłoby stosunkowo najtańszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem.

O tym mówi się jednak co najmniej od 10 lat (w nto pisaliśmy o tym już w 2006 roku), ale dotąd Brzeg był pomijany przy inwestycjach przeciwpowodziowych.

Powstający Plan Zarządzania Ryzykiem Przeciwpowodziowym ma wskazywać kierunki, w których powinny iść inwestycje. Ich realizacja to kwestia kolejnych kilkunastu lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska