Niedługo poznamy mapę potrzeb zdrowotnych Opolszczyzny

Redakcja
Do usług, od których wiele placówek stroni, bo są mało opłacalne, należy medycyna ratunkowa i intensywna opieka medyczna. Na zdjęciu: oddział intensywnej terapii dla dzieci w opolskim WCM.
Do usług, od których wiele placówek stroni, bo są mało opłacalne, należy medycyna ratunkowa i intensywna opieka medyczna. Na zdjęciu: oddział intensywnej terapii dla dzieci w opolskim WCM. Sławomir Mielnik
Wkrótce będą gotowe tzw. mapy potrzeb zdrowotnych w regionach. Według nich NFZ podpisze kontrakty ze szpitalami.

Takie mapy przygotowuje już Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, a robi to na podstawie danych, które przekazało każde województwo. Dotyczą one tego, ilu pacjentów jest leczonych w szpitalach, z jakiego powodu, ile zabiegów się w nich wykonuje i jakiego są rodzaju. To, że mapami zajmuje się instytucja niezależna, ma zapewnić neutralność spojrzenia. Mogą one bowiem wykazać, że np. jakiś oddział szpitalny jest niepotrzebny.

- Potem mapom ma nadać ostateczny kształt Ministerstwo Zdrowia, co nastąpi do końca listopada, po czym trafią one jeszcze do konsultacji społecznych - informuje Roman Kolek, wicemarszałek województwa, który uczestniczył wczoraj w konferencji w tej sprawie w Warszawie. - Na przełomie lutego i marca 2016 ministerstwo po konsultacjach przekaże mapy NFZ. I dopiero na ich podstawie poszczególne oddziały funduszu podpiszą kontrakty.
W przypadku przychodni będą one opiewać na 5 lat, szpitale dostaną je na 10 lat.

Mapy są wynikiem niedobrego trendu: pewne usługi medyczne w Polsce mnożą się jak grzyby po deszczu, bo są najbardziej opłacalne. Dotyczy to np. zabiegów koronarografii, wszczepiania endoprotez, usuwania zaćmy czy artroskopii kolana. Ministerstwo Zdrowia chce to odgórnie ukrócić i zachęcić placówki medyczne do rozwijania też innych usług.

- Do szybkiej pracy nad mapami zmusiła też Polskę Unia Europejska, która zapowiedziała, że przekaże nam pieniądze na rozwój infrastruktury w placówkach medycznych dopiero wtedy, gdy mapy będą gotowe. Jako pierwsze powstaną mapy potrzeb onkologicznych i kardiologicznych. Nasze województwo chciałoby przeznaczyć fundusze z Unii przede wszystkim na nowoczesny sprzęt do pracowni endoskopowych, w których odbywałyby się badania w ramach wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska