Opolscy studenci poszukują dawców szpiku i komórek macierzystych

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W Opolu akcja organizowana jest od 2013 roku. Do udziału w niej zapraszają: Tomasz Matusz z PMWSZ, dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ, Milena Mazurkiewicz, ambasador akcji z UO, i Patryk Niedworok, ambasador z PO.
W Opolu akcja organizowana jest od 2013 roku. Do udziału w niej zapraszają: Tomasz Matusz z PMWSZ, dr Tomasz Halski, rektor PMWSZ, Milena Mazurkiewicz, ambasador akcji z UO, i Patryk Niedworok, ambasador z PO. Paweł Stauffer
W tym tygodniu będą informować o akcji i pobierać od chętnych wymazy.

Projekt "Dwa wymazy & do bazy" to największa w Polsce inicjatywa, po raz piąty angażująca polskich studentów w walkę z nowotworami krwi. Polega na rejestracji potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych - informuje Fundacja DKMS, zajmująca się rejestracją dawców, w której działalność zaangażowali się też opolscy studenci. Po raz pierwszy akcję, zimą 2013 roku, przeprowadziła w Opolu Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa, a w kolejnych edycjach dołączyły Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski.

W tym tygodniu opolscy studenci po raz kolejny będą zachęcać Opolan do rejestracji w bazie dawców. Dziś o godz. 9.15 podczas konferencji w PMWSZ Tomasz Matusz przedstawił działalność Fundacji DKMS, a we wtorek i środę w godzinach 11-18 studenci-wolontariusze czekają na chętnych do uzyskania szczegółowych informacji i zarejestrowania się w PMWSZ w Opolu w holu sal wykładowych A1 i A2 (nowy budynek uczelni). 22 kwietnia (środa) w godz.11-18 wolontariuszy będzie można spotkać na PO w holu głównym przy hali sportowej budynku nr 9 przy ul. Prószkowskiej, a 23 kwietnia w tych samych godzinach w Łączniku przy ul. Mikołajczyka. Na UO akcja odbędzie się także 22 i 23 kwietnia w godz. 11-18 w SCK i kawiarni "Pod Arkadami" w centrum Opola.
-Pobranie wymazu nie jest bolesne. Polega na przytknięciu szpatułki do błony śluzowej jamy ustnej, po wcześniejszym przepłukaniu ust - wyjaśnia Tomasz Matusz, student fizjoterapii w PMWSZ w Opolu. Chętni do rejestracji muszą mieć od 18 do 55 lat i ważyć co najmniej 50 kilogramów. Próbki wymazów trafiają do analizy razem z formularzem rejestracyjnym, w którym kandydaci wpisują m.in. dane osobowe, o swoim stanie zdrowia i zażywanych lekach.

Do akcji w całej Polsce przyłączy się prawie 130 uczelni z 54 miast. - Dotychczasowe zaangażowanie studentów w cztery edycje projektu zaowocowało zarejestrowaniem się ponad 54 tys. potencjalnych dawców, z czego 70 osób zostało faktycznymi dawcami - informuje DKMS.
Twarzą V edycji akcji został Kamil Bednarek, który zachęca fanów słowami: Tak wielu ludzi o normalnym życiu marzy. Ja już się zarejestrowałem. A wy?Jesteście gotowi?

Milena Mazurkiewicz, ambasadorka DKMS z UO, podkreśla, że decyzja o rejestracji w bazie powinna być podjęta odpowiedzialnie. - Musimy mieć świadomość, że znalezienie genetycznego bliźniaka nie jest łatwe, dlatego nasze dane trafiają do ogólnoświatowej bazy, a jeśli już ktoś do nas z niej dzwoni, to oznacza, że inna osoba potrzebuje naszej konkretnej pomocy - wyjaśnia studentka psychologii.

Patryk Niedworok, ambasador z PO, student logistyki, przypomina, że samo pobieranie komórek macierzystych nie odbywa się z kręgosłupa, ale najczęściej z krwi, a w 20 proc. przypadków z talerza kości biodrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska