Egzamin gimnazjalny 2015. Test humanistyczny - język polski, historia, wos [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, PYTANIA]

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Język polski, historia, wos - te przedmioty zdają dziś gimnazjaliści na egazminie.
Język polski, historia, wos - te przedmioty zdają dziś gimnazjaliści na egazminie. Tomasz Bolt / Polska Press
8900 uczniów ostatnich klas gimnazjów Opolszczyzny we wtorek zdawać będzie przedmioty humanistyczne na egzaminie gimnazjalnym. W środę do rozwiązania dostaną zadania z matematyki i przedmiotów przyrodniczych, a w czwartek sprawdzą swe umiejętności z języka obcego.

Do trzydniowego maratonu gimnazjaliści przystąpią we wtorek o godz. 9.00. Najpierw przez 60 minut odpowiadać będą na pytania zamknięte z historii i wiedzy o społeczeństwie.

Po przerwie, o godz. 11 rozpocznie się egzamin z języka polskiego, który potrwa 90 minut. W tej części uczniowie będą musieli m.in. napisać samodzielną pracę na zadany temat.

ZOBACZ: Egzamin gimnazjalny 2015 [HISTORIA, POLSKI WOS] - odpowiedzi i arkusz pytań po zakończeniu egzaminu

W środę egzamin rozpocznie się od arkusza z zadaniami zamkniętymi z biologii, chemii, fizyki i geografii. Drugi arkusz egzaminacyjny będzie zawierać wyłącznie zadania z matematyki. Egzamin potrwa analogicznie - 60 i 90 minut.

Trzeci dzień poświęcony jest językom obcym. Na Opolszczyźnie 6365 (71 proc.) uczniów będzie zdawać angielski, 2505 (28 proc.) - wybrało niemiecki. 21 osób zdecydowało się na język rosyjski, a 10 osób będzie zdawać francuski.

Zarówno poziom podstawowy jak i rozszerzony potrwa 60 minut. Język na poziomie rozszerzonym będzie zdawać 76 proc. opolskich gimnazjalistów.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, toteż egzaminu nie można nie zdać. Jego wynik ma jednak kluczowe znaczenie przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
W tym roku rozwiązania zadań otwartych z matematyki uczniów gimnazjów z terenu czterech okręgowych komisji egzaminacyjnych, w tym OKE we Wrocławiu, zostaną ocenione z wykorzystaniem elektronicznego systemu oceniania (tzw. e-ocenianie).

Podczas egzaminu - podobnie jak to miało miejsce w latach poprzednich - uczniowie zapiszą rozwiązania zadań otwartych na wyznaczonych stronach w arkuszu egzaminacyjnym. Po egzaminie jednak - odmiennie od tego, jak egzaminatorzy pracowali wcześniej - w tym roku rozwiązania zadań nie trafią do nich w wersji papierowej.

Rozwiązania zadań otwartych zostaną zeskanowane w komisji okręgowej, a egzaminatorzy będą oceniali poprawność rozwiązań, korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania na ekranie komputera. W związku z tym bardzo ważne jest, aby uczniowie zapisywali rozwiązania zadań wyraźnie czarnym tuszem lub atramentem.

Dzięki wprowadzeniu e-oceniania egzaminatorzy będą mogli pracować w domach, w dogodnym dla siebie terminie, nie tracąc przy tym opieki merytorycznej sprawowanej przez przewodniczącego, z którym mogą konsultować sposób postępowania w przypadku nietypowych rozwiązań. E-ocenianie stwarza również lepsze możliwości monitorowania jakości pracy egzaminatorów.

Ogólnopolskie wyniki egzaminu gimnazjalnego będą ogłoszone 19 czerwca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie, natomiast zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego uczniowie otrzymają w dniu zakończenia roku szkolnego wraz ze świadectwem szkolnym.

Arkusze wykorzystane na tegorocznym egzaminie gimnazjalnym będą publikowane na stronach internetowych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych w każdym dniu egzaminu:

ok. godz. 13:00 - pierwszy arkusz z danego dnia
ok. godz. 16:00 - drugi arkusz z danego dnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska