Tak wyglądało Olesno 50 lat temu. Zobacz archiwalne kroniki [wideo]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Oleskie kroniki były wyświetlane w kinie Znicz przed filmami. Dzisiaj ponownie możemy je oglądać dzięki rekonstrukcji cyfrowej robionej przez Oleskie Muzeum Regionalne.

Oto kronika Olesna z roku 1963.

W ramach Czwartkowych Spotkań Muzealnych zorganizowany w Oleśnie niezwykły seans filmowy pt. "Powspominajmy, co było pół wieku temu - ważne wydarzenia z dziejów Olesna na taśmie zapisane". Wyświetlono trzy filmy: najstarszą kronikę filmową Olesna z 1963 roku, obchody Dni Olesna z 1968 roku oraz "Bank miast".

Wszystkie trzy filmy zostały nakręcone przez członków Amatorskiego Klubu Filmowego "Jupiter" w Oleśnie. Klub został założony w 1962 roku i działał do końca lat osiemdziesiątych.

W kronice filmowej Olesna z 1963 roku (komentarz czyta Jan Tylman) pokazano panoramę miasta, obchody święta pracy 1 Maja, podczas której przemawiał I sekretarz Komitetu Powiatowego PZPR Eugeniusz Bednarczyk i sekretarz Powiatowej Rady Narodowej Henryk Hajduk. Na filmie widać także występ artystyczny młodzieży oleskich szkół oraz pochód pierwszomajowy oraz zawody motocyklistów.

Dni Olesna w 1968 roku, które zorganizowano w czerwcu. W tle słychać przemówienie przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej Jerzy Uteckiego. W filmie oglądamy zawody sportowe i występy artystyczne w amfiteatrze, w tym Międzynarodowy Turniej Tańca Towarzyskiego, który obejrzało 5 tysięcy oleśnian.

Bank 440 - II wejście - rok 1976
"Bank 440" zwany Bankiem Miast to turniej, polegający na współzawodnictwie miast, emitowany w latach siedemdziesiątych na antenie Telewizji Polskiej. Olesno konkurowało z wielkopolskim Pleszewem (wygrało tę rywalizację).
Naczelnikiem Miasta i Gminy Olesno był wówczas Józef Droś. W ramach rywalizacji miast w Oleśnie powstało wiele obiektów użyteczności publicznej. Przy Wielkim Przedmieściu rozpoczęto modernizację budynku Ogniska Muzycznego, w którym później powstała Szkoła Muzyczna I stopnia. Trwała budowa bloków na osiedlu przy ul. Słowackiego. Zbudowano nowy dworzec PKS, promenadę, wyremontowano i rozbudowano basen miejski, urządzono sztuczne lodowisko oraz salę gimnastyczną. Otwarto "Pewex" i pawilon handlowy przy ul. Minkusa.

Powiększono sieć dróg o nawierzchni asfaltowej, uruchomiono nowe linie PKS, wybudowano trzy zbiorniki wodne, wyremontowano filię biblioteki w Wysokiej, w budynku szkolnym w Wachowie powstał Klub Rolnika, kontynuowano budowę ośrodka sportowo-rekreacyjnego w Kucobach.

- Film ukazuje zniszczony budynek ogniska muzycznego, remont zachodniej elewacji kina "Znicz", a także czyny społeczne, w wyniku których powstała promenada miejska wzdłuż ulicy Murka i skwer zieleni w centrum oleskiego Rynku, na filmie widać remont kąpieliska miejskiego i uroczystości na terenie basenu podczas turnieju Banku Miast, a także rywalizację przedstawicieli Olesna i Pleszewa w różnych konkurencjach sportowych i artystycznych - mówi Ewa Cichoń, dyrektorka Oleskiego Muzeum Regionalnego.

- Kręciliśmy nie tylko kroniki, ale także filmy zakładowe: m.in. o oleskiej mleczarni oraz Oleśniance - opowiada Tadeusz Krzyczkowski z Amatorskiego Klubu Filmowego "Jupiter".

Filmowcy z oleskiego Jupitera są również autorami znalezionego niedawno i zrekonstruowanego filmu z mleczarni w Oleśnie z 1967 roku,

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska