Starsi chcą pracować, ale nikt ich nie chce zatrudnić

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Coraz trudniej o zatrudnienie dla starszych pracowników.
Coraz trudniej o zatrudnienie dla starszych pracowników. 123RF
Co trzeci bezrobotny na Opolszczyźnie jest po pięćdziesiątce i ten odsetek rośnie.

Krzysztof Jaworowicz (59 lat) pracę stracił, gdy szef zamknął firmę budowlaną i wyjechał za granicę.

- Już dwa lata jestem zarejestrowany jako bezrobotny i nie dostałem praktycznie żadnej oferty poza pracą w charakterze stróża - opowiada Opolanin. - Na tablicy ogłoszeń w swoim PUP zobaczyłem co prawda kilka innych propozycji, ale dowiedziałem się, że jestem już za stary, żeby podjąć np. pracę gońca.

Na problemy z zatrudnianiem osób po pięćdziesiątce zwróciła uwagę Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD. Przygotowała raport, z którego wynika, że odsetek ludzi starszych (określony jako stosunek liczby osób powyżej 65. roku życia do liczby osób w wieku 20-64 lat) wzrośnie w Polsce w ciągu najbliższych 35 lat z 22 do 63 procent. I że w związku z tym musimy natychmiast poszukać rozwiązań, które sprawią, że będzie praca dla seniorów.

Tymczasem w Polsce mamy problem z zatrudnieniem osób po 55. roku życia. W 2013 r. wskaźnik zatrudnienia w grupie 55-64 lat wynosił u nas 41 proc., podczas gdy średnia dla krajów OECD to 55 proc. Z kolei wśród osób w wieku 65-69 lat pracuje u nas zaledwie 9 proc. przy średniej OECD bliskiej 20 proc. To w połączeniu z faktem, że nasze społeczeństwo bardzo szybko się starzeje, może doprowadzić do problemów w gospodarce.
W marcu na Opolszczyźnie było 13077 bezrobotnych w wieku powyżej 50 lat. Stanowili oni 30 proc. wszystkich osób poszukujących pracy. Jeszcze pięć lat temu ten odsetek wynosił 23 proc., a 10 lat temu zaledwie 18 proc. Te dane potwierdzają, że ludzie starsi mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

- Część pracodawców boi się dodatkowych świadczeń pieniężnych, jubileuszówek i z tego powodu nie zatrudniają takich osób - przyznaje Zbigniew Juzak, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Namysłowie. - Co prawda pracodawcy oficjalnie nie mogą nikogo dyskryminować ze względu na wiek i zamieszczać na przykład informacji, że oferta nie jest skierowana do ludzi po pięćdziesiątce, ale przecież nikt ich nie zmusi do zatrudnienia starszej osoby. To duży problem, z którym będziemy musieli sobie poradzić.

W marcu do opolskich urzędów pracy przyszły się zarejestrować kolejne 1062 osoby w wieku powyżej 50 lat, z czego 452 to kobiety. W tym samym czasie pracę podjęło nieco ponad 640 osób w tym wieku. Z 13 tysięcy bezrobotnych w tej grupie tylko zaledwie 2,5 tysiąca ma prawo do zasiłku. Na Opolszczyźnie dramatycznie szybko przybywa także ludzi bez pracy po sześćdziesiątce, co martwi szczególnie w kontekście wydłużonego niedawno wieku emerytalnego. Pod koniec 2011 r. było ich 1548. Rok później już 1887, a w grudniu 2013 o kolejnych trzysta więcej. Obecnie liczba bezrobotnych w tej kategorii wiekowej sięga 2,5 tysiąca.
- Ludzie starsi pracują dużo wolniej, częściej chorują i ulegają wypadkom i kontuzjom - twierdzi prezes jednej z opolskich firm zajmujących się remontem dróg. - W pracy liczy się głównie czas, a ciężko i wydajnie są w stanie pracować tylko w miarę młodzi ludzie.

Halina Potocka, wiceprzewodnicząca sieci europejskich organizacji działających na rzecz osób 50+ AGE Platform Europe, tłumaczy, że w wielu europejskich krajach podejście jest zupełnie inne.

- W Finlandii emerytowanym robotnikom, którzy po prostu znają się na danym fachu, proponuje się, aby wrócili w niepełnym i elastycznym wymiarze godzin na rynek pracy. Zostają tzw. mentorami - tłumaczy Halina Potocka. Co w tej sytuacji radzi OECD? Trzeba ujednolicić prawo w zakresie ochrony zatrudnienia we wszystkich grupach wiekowych, znosząc specjalne zasady ochrony starszych pracowników. Powinno się też wzmocnić działania profilaktyczne służb ochrony zdrowia pracowników i wspierać dłuższą aktywność zawodową kobiet - czytamy w raporcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska