Dziś obchodzimy święto flagi

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Archiwum
2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jest to święto wprowadzone na mocy ustawy 20 lutego 2004 roku obchodzone między świętami: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

W tym roku 2 maja obchodzi się w Kościele uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski (przeniesione z 3 maja ze względu na V niedzielę wielkanocną.

Oprócz Polski, święto flagi obchodzi się również w innych krajach, m.in. w USA Argentynie, Finlandii, Turkmenistanie, Ukrainie, na Litwie i w Chinach.

Data 2 maja upamiętnia m.in. zatknięcie przez zdobywających Berlin żołnierzy z 1. Dywizji Kościuszkowskiej biało-czerwonej flagi na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessäule w Berlinie.

Święto przekreśla też symbolicznie obowiązujący w czasach PRL nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

Flaga państwowa (jak określa ustawodawca) to płat tkaniny o barwach biało-czerwonych umieszczony na maszcie.

Ustawa określa dwa wzory flagi państwowej. Pierwsza z nich to prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości wynoszący 5:8. Prostokąt ten jest równo podzielony w poziomie, kolor biały to górny pas, a czerwony jest pasem dolnym.

Drugi wzór umieszcza dodatkowo godło RP pośrodku białego pola.

Niektóre zasady używania flagi:
- Flaga musi być czysta i nie postrzępiona, a jej barwy nie mogą być wyblakłe.
- Na otwartym powietrzu na maszcie flaga jest eksponowana od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać na maszcie dłużej, powinna być dobrze oświetlona.
- Nie eksponuje się flagi w dni deszczowe, w czasie zamieci śnieżnej i przy wyjątkowo silnym wietrze.
- Flaga nie może dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody.
- Na fladze nie umieszcza się żadnych napisów i żadnego rodzaju rysunków.
- Każdy ma prawo używać barw Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności w celu podkreślenia znaczenia uroczystości, świąt lub innych wydarzeń,
- Flaga zawieszona pionowo ma zawsze pas biały z lewej strony od patrzącego z przodu. Jeśli jest na maszcie umocowana do ruchomego pręta poprzecznego, pas biały powinien zawsze znajdować się przy maszcie.
- Jedynym godnym sposobem likwidacji zużytej flagi jest jej niepubliczne spalenie.

Wspólny apel marszałka województwa opolskiego i wojewody opolskiego z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej:

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Opolszczyzny
Drugiego maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, dzień dumy z naszych barw, identyfikujących wspólnotę Polaków. Tego dnia wywieśmy naszą flagę jako dowód nowoczesnego patriotyzmu, przywiązania do wartości oraz pamięci o przeszłości, w której taki gest wymagał męstwa, a często okupiony był krwią.
Dziś - gdy w ferworze politycznych sporów i dyskusji wciąż więcej mówimy o tym, co nas dzieli, niż o tym co łączy, trzeba poszukiwać wspólnoty, znaku wyznaczającego wspólne patrzenie w przyszłość.
Wynosząc biało-czerwoną flagę na maszt, znacząc nią fasady naszych domów - manifestujemy fakt bycia Polakiem i naszą identyfikację z Polską. Niech powiewa dumnie z mocą odrywania naszego wzroku od tego co przyziemne i kierowania myśli ku temu co wzniosłe oraz porywa do obywatelskiego zaangażowania. Pro publico bono.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska